Reklam
Zeytin Dalı Harekatı Afrin Operasyonu

Zeytin Dalı Harekatı Afrin Operasyonu

Zeytin Dalı harekatı afrin operasyonu Türkiye Cumhuriyetinin, Suriye’nin kuzeyinde bulunan Afrin şehrine gerçekleştirdiği harekatın adıdır. Zeytin Dalı harekatı Türkiye Cumhuriyetinin güney sınırında yer alan terör örgütlerine karşı gerçekleştirdiği, terör koridoru oluşturulmasının engellenmesi amacı ile gerçekleşen çok kapsamlı bir harekat olma niteliğine sahip.

Tarih 20/01/2018’i gösterirken Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yapılan açıklama ile Afrin Operasyonun sahada fiilen başladığı söylenmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan 20/01/2018 tarihinde saat 17:35 de duyurduğu basın açıklamasında aşağıdaki açıklamalara yer verilmiştir. 

Reklam

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır.

Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir.

Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Bahse konu basın açıklamasına ulaşmak için http://www.tsk.tr/BasinFaaliyetleri/BA_47 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Zeytin Dalı Harekatı Ayrıntıları

Genelkurmay Başkanı Orgenaral Hulusi AKAR, Zeytin Dalı Harekatını Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’ndaki harekat merkezinden idare ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Zeytin Dalı harekatı kapsamında sivil insanların zarar görmemesi için çok büyük önem gösteriyor. Türk savaş uçakları bölgeyi belli aralıklarla bombalayarak terör hedeflerini imha ediyor. Harekat kapsamında aynı zamanda akıllı mühimmatların da kullanıldığı gelen bilgiler arasında.

Türk Silahlı Kuvvetleri havadan ve karadan, Özgür Suriye Ordusu ise karadan harekata katılıyor. Türkiye Cumhuriyetinin güneyinde yer alan terör unsurlarına karşı gerçekleştirilen operasyonun uzun süre devam edeceği ve Afrin merkezininde terör unsurlarından temizleneceği gelen bilgiler arasında.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.