Reklam

Blog, en kısa manası ile digital günlük demektir. Digital dedik, çünkü bloglar web tabanlıdır.

Web tabanlı oldukları için de Blog açmak için öncelikle domain adı verilen bir alan adınız ve bloğunuzda yayınlayacağınız yazı, resim ve video dosyaları içinse barındırma alanına yani hostinge ihtiyacımız vardır. Birde Blog yazmak için HTML yada PHP gibi Web programlama kodları bilmemiz gerekmektedir.

Alan adı ve hostingler, aylık yada senelik olarak iki şekilde satılmaktadır. Bir Blog için senelik olarak günümüz şartlarında en az 100 TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Reklam

Bu şartlarda bir blog açtığınızda;

http://www.benimblog.com yada http://www.benimblog.net … gibi bir alan adına sahip olursunuz.

Blog açmak istiyorum ancak kodlama bilmem diyorsanız sorun yok! Aldığınız hostinge WordPress isimli hazır blog yazılımı yükleyin işlem tamam. Artık bloğunuz hazır.

Kodlama bilmiyorum, hemde ücret ödemek için ekonomik durumum elverişli değil diyorsanız yine sorun yok! Ücretsiz blog açabilirsiniz!

Nasıl mı? Meşhur WordPress yada Blogger platformlarından hemen blog açabilirsiniz. Açacağınız blog benimblog.wordpress.com yada benimblog.blogger.com şeklinde olacaktır.

 

WordPress, dünya genelinde blogcuların en çok tercih ettiği markadır. WordPress ile ister ücretsiz blog açarsınız isterseniz adınıza ait bir domain ve barındırma alanı satın alırsınız. Yada ücretsiz bir blog açıp sadece domain de alabilirsiniz. Tercihinize kalmış.

Bu makalemizde WordPress ile nasıl ücretsiz blog açılır? Bu konuya değineceğiz.

Öncelikle bir mail adresine ihtiyacımız var. Eğer mail adresimiz varsa hemen wordpress.com adresine giriyoruz. Yoksa hemen bir mail adresi alın!

İlk adım,

wordpress.com sitesinde bloğunuzu oluşturun yazan kısma tıklayın.

İkinci adım,

Sitemize bir adres bulalım kısmına sizin bloğunuzun da adresi olacak bir isim yazalım. benimblog.wordpress.com şeklinde adresinizi belirledikten sonra seç diyoruz.

Üçüncü adım,

Size uygun paket bölümüne giriyoruz. Burada ilk paket ücretsiz diğer paketler ise özelliklerine göre değişik ücretlere tabidir. Biz ilk paket olan ücretsiz paketi seçiyoruz.

Dördüncü ve son adım,

Son olarak mail adresi kısmına aktif olan mail adresinizi, kullanıcı adınızı ve güçlü bir şifre girdikten sonra onaylıyoruz. Şimdi sitemi görüntüle kısmına tıkladığınızda ise bloğumuz wordpress varsayılan teması ile karşımızda! Hadi hayırlı olsun.

Bloğumuzu açtık. Artık bizimde internet aleminde kendimizi ifade edebileceğimiz bir mekanımız oldu.

Başta demiştik, Bu alemde yeniyiz, kodlama işini de bilmiyoruz. Peki şimdi bloğumuza yazılar ve resimleri nasıl ekleyecegiz? O konuya kısaca değinelim.

WordPress ücretsiz ve Türkçe bir platform olup, binlerce hazır kalıp blog temaları içinde barındırır. Kurulumu ve kullanımı çok basit bir platformdur. Masaüstü ve Mobil cihazlarından dilediğiniz zaman bloğunuza girer ve makale yayınlayabilirsiniz.

WordPress ile bloğunuzda sayfalar oluşturmak için sayfalar kısmını, Blog yazıları oluşturmak için Blog yazıları kısmını, Yazılarımızda resim kullanmak için de ortam kısmını kullanmamız gerekmektedir.

Varsayılan temanın dışında başka bir tema kurmak için temalar kısmı, Varsayılan temayı özelleştirmek için de tema özelleştir kısmı kullanılır.

Bloğunuzda yayınladığınız makalenize yapılan yorumları görmek ve yönetmek için yorumlar kısmına girmeniz, Yine bloğunuza değişik eklentiler (Kuracağımız eklenti mutlaka tema ile uyumlu olmalıdır) kurmak için de eklenti bölümüne girmeniz gerekmektedir.

Blog sitemizin açıklaması, kullanıcı adı ve şifre değişikliği, kullanıcı yetkilendirme ve diğer tüm ayarlar için ayarlar kısmını kullanmamız gerekmektedir.

İyi bloglamalar…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.