Wordpress Giriş sayfası şifreleme
Wordpress Giriş sayfasına şifre koymak
Reklam

WordPress tabanlı blog veya e-ticaret sitesine sahip olanların güvenliklerini sağlamak için başvurdukları bir yöntem de WordPress giriş sayfasına şifre koymaktır. Giriş sayfasına şifre koyulan bir wordpress yazılımında kötü niyetli ziyaretçiler sitenizin giriş sayfası üzerinde denemeler yapamayacaktır. Bu şekilde sitenizin güvenliği sağlanmış olacak ve giriş ekranı koruma altına alınmış olacaktır.

WordPress sayfasına şifre koymak için ihtiyacınız olanlar .htaccess .htpasswd dosyalarıdır. Bu dosyaların içi ise aşağıda şekilde doldurulacaktır. Belirtmek gerekir ki dosya ve şifre yolunu kendinize göre ayarlamalısınız. Aksi takdirde korsanlar tarafından kolayca ulaşılan bir .htpasswd dosyası wordpress tabanlı sitenizin güvenliğini tehlikeye sokabilir.

Wp-Login dizinin içerisinde yer alan .htaccess dosya içeriğine aşağıdaki satırları eklemeniz gerekir. Ancak .htaccess isminde bir dosya yoksa bunu sizin oluşturmanız gerekir.

Reklam
<Files wp-login.php>
AuthName "Şifre Koruması"
AuthType Basic
AuthUserFile /wp-content/.htpasswd
require valid-user
</Files>

.htaccess dosyasına gerekli satırları ekledikten sonra sıra .htpasswd dosyasının içeriğini doldurmaya geldi. Bu dosyanın içerisinde sisteme giriş yapılabilmesi için kullanıcı adı ve şifre bilgisi yer alacaktır. Kullanıcı bilgilerini de .htpasswd dosyasının içerisine aşağıdaki satırlarda olduğu gibi girmeniz gerekir.

wp_user:$apr1$HiaLqqXz$cUpG6bwiZ1LjP//iKWKoG1

Yukarıda ki satırda yer alan wp_user yazan yere giriş aşamasında kullanmak istediğiniz kullanıcı adını yazacaksınız. iki nokta üst üte olan kısımdan sonra ise kullanmak istediğiniz şifreye yer vereceksiniz. Kullanıcı ve şifre oluşturma işlemleri için bu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. WordPress giriş sayfasını şifrelemek için yapmanız gereken tüm işlemler bu kadar olup, sorun yaşamanız durumunda yorum yazının altına yorum bırakarak destek alabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.