Wikipedia'ya nasıl girilir? Çevrimdışı nasıl kullanılır?
Wikipedia'ya nasıl girilir? Çevrimdışı nasıl kullanılır?
Reklam
Wikipedia'ya nasıl girilir? Çevrimdışı nasıl kullanılır?
Wikipedia’ya nasıl girilir? Çevrimdışı nasıl kullanılır?

Wikipedia’ya nasıl girilir, çevrimdışı nasıl kullanılır?

Wikipedia’ya uzun zamandır giriş yasak, bu yazıda wikipedia’ya nasıl girilir, çevrimdışı nasıl kullanılır sorularının cevaplarını veriyoruz.

Wikipedia’ya nasıl girilir?

Wikipedia özgür ansiklopedi kaynağına giriş yapmak maalesef şuan için pek mümkün değil. Ancak ücretli VPN hizmetleri ile veya kiwix adlı uygulama yardımı ile Wikipedia ansiklopedi kaynağını kullanabilirsiniz. Şunu belirtelim ki Kiwix isimli uygulama yalnızca çevrimdışı kullanıma imkan sağlar. Kiwix ile çevrimdışı wikipedia kullanmak için gerekli olan bilgiyi ve veritabanını indirmek için indirme bağlantısına yazının devamında yer vereceğiz. Kiwix uygulaması ile wikipedia’ya yalnızca çevrimdışı erişim sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden çevrimiçi ulaşım sağlayabilmek için ise VPN bağlantısı kullanmanız gerekir. VPN bağlantısı kullanımına ilişkin VPN Kurulumu Nasıl Yapılır isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Reklam

Türkiye’de son dönemlerde yasaklanmış olan wikipedia özellikle öğrenciler için geniş bir ansiklopedi olma özelliğini taşıyordu. Wikipedia kullanımı sadece öğrencilerle kalmayıp her kültürden insanın arama yaptığı, ilgi duyduğu alanlar konusunda araştırmalar yaptığı geniş kapsamlı bir internet sayfasıydı. Yücebilgi ekibi olarak bu denli geniş kapsamlı bilgi içeren bir sayfaya ulaşabilmeniz için izlemeniz gereken yöntemleri bir araya getirerek derledik. Sitemizde ileri dönemlerde wikipedia bünyesinde bulunan bir takım bilgileri de paylaşmaya başlayacağız. Alıntı olan yazılarımızın kaynakça bölümünde wikipedia olarak belirtme yapılacaktır.

Kiwix Nedir? Nasıl Kullanılır? Hangi Sistemleri Destekler?


Kiwix Nedir?
Kiwix Okullarda, üniversitelerde, cezaevlerinde ve tabii ki evde. Yerel depolanmış içerik, band genişliği tasarrufu sağlar ve indirme sürelerini kısaltır. Kiwik, küçük ve etkilidir, düşük güçlü veya eski bilgisayarlarda çalışabilir. Ayrıca Android ve iOS’tan, Microsoft Windows, macOS ve GNU/Linux dağıtımlarına kadar geniş bir işletim sistemi yelpazesi üzerinde çalışır.
Kiwik, sadece İnternet’te bulabileceğiniz metin, video gibi içeriklere erişim imkanı veren çevrimdışı bir okuyucudur. Birçok eğitici içeriği (mesela Vikipedi) hiç internet bağlantınız olmasa bile Kiwik tarafından açılabilen ZIM dosyalarına çeviriyoruz.


Kiwix uygulaması hangi sistemleri destekler?

Kiwix uygulaması Linux, MacOS, Windows, Android, IOS gibi bir çok işletim sistemine destek vermektedir. Kiwix ile wikipedia’yı çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz.

Kiwix uygulaması nasıl kullanılır?
Kiwix uygulamasını bilgisayarınıza kurup uygulamayı çalıştırdığınızda karşınıza aşağıda yer alan görselde ki gibi bir ekran açılacaktır. Bu ekranda indirmiş olduğunuz .zim uzantılı dosyayı seçerek açın ve karşınıza gelen ekranda wikipedia’yı kullanmaya başlayın…

Wikipedia’ya nasıl girilir, wikipedia nasıl kullanılır ve wikipedia’yı çevrimdışı kullanma yöntemleri yazısının sonuna geldik. Bir başka yazıda görüşmek üzere…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.