Reklam

Web site analizi nedir?

İnternet sitesi, forum sayfası yada bloğu olan site sahibi webmasterlar büyük emek harcadıkları sitelerini belirli aralıklarla  indexleme, ülke ve dünya sıralaması, ziyaretçi yada gelen trafik bilgileri ile buna ilişkin site değerleri öğrendikleri sonuçlara web site analizi denmektedir.

Web sitelerinin analizi nasıl yapılmaktadır?

Reklam

Web site analizi için bir çok internet sitesi hizmet vermektedir.

Blogerlar, Webmasterlar arkadaşlar yada meraklı kullaniciların bir internet sitesinin Google ve Yandex gibi arama motorları site indexi ve resim indexlerini öğrenebileceği, yine Alexa dünya sıralamasında ve Türkiye sıralamasında sitenin kaçıncı sırada olduğunu öğrenebilecekleri güzel bir site ismi vermek istiyorum. wmaraci.com

Bu sitenin araçlar menüsünden web sitesi analizi, SEO analizi, Whois sorgulamalar yapabilirsiniz. Yine sıra bulucu aracı ile sitenizin arama motorları tarafından kelime bazında sıralamasını öğrenebilirsiniz.

Bir internet sitesinin, özellikle Google indexlemesi ve Alexa sıralaması çok önemlidir. Sitenizdeki yazılar ve resimler ne kadar çok indexlenirse arama motorlarında daha fazla ziyaretçi anlamına gelmektedir. 

Ayrıca internet sitenizin parasal değerini öğrenmek içinde ayrı siteler vardır. Bunlardan biri: sitemkacpara.com dur. Bu sitede aynı wmaraci.com sitesi gibi blog yada internet sitenizin bütün analizini yapmaktadır. Merak ettiğiniz bir sitenin günlük tekil ziyaretçi sayınızı, Alexa değerini, SEO puanlamaları ile ortalama tahmini kazancını öğrenebiliyorsunuz.

Web sitenin değerini öğrenmek için sitenin domainini arama butonuna yazıp sorgulatmamız yeterlidir. sitemkacpara.com internet sitesi ayrıca market bölümü ile internet sitelerinin satıldığı ve satlığa çıkarıldığı sitedir.

Ayrıca SimilarWeb isimli internet sitesini de tavsiye ederim. similarweb.com isimli sitede web sitenizin yada bloğunuzun aylık trafik bilgileri, trafik kaynakları gibi bilgileri ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

WordPress kullanan blog kullanıcıları jetpack isimli eklenti ile blogları hakkında yazıları, ziyaretçi sayısı, görüntüleme sayısı ve en popüler ziyaretçi gün ve saati gibi istatistik bilgilerini, yine siteye gönderenlerin ve hangi ülkeden ziyaretçi olduğunu günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak öğrenebililerler.

Yukarda bahsettiğimiz sitelere ek olarak analiz yapabileceğiniz yüzlerce internet sitesi bulmanız mümkündür biz bu makelemizde analiz sitelerinin en popüler olanlarına değindik. Umarım istifade etmenize vesile olur. 

Sevgilerimle..

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.