Vpn nedir, neden vpn kullanılmalı
Vpn nedir, neden vpn kullanılmalı
Reklam

VPN Nedir?

VPN Nedir? VPN, Virtual Private Network cümlesinin kısaltmasıdır. VPN kelimesinin Türkçe anlamı sanal özel ağdır. VPN uzaktan farklı ağlara bağlanmayı sağlayan internet teknolojisidir. VPN bağlantısı kurarak internete erişim sağlayan bir cihaz (bilgisayar, telefon, tablet vb.) sanki fiziksel olarak o ağa bağlıymış gibi o ağ üzerinden veri akışı sağlar. Daha net anlaşılabilmesi için örnek vermek gerekirse, Ankara’da kullandığınız bilgisayarınızı Almanya merkezli bir VPN sağlayıcısı aracılığı internet bağlantısı kurduğunuzda IP adresiniz ve konum bilgileriniz Almanya merkezli olarak görünür. Yani siz internete giriş yaparken Ankara üzerinden değilde Almanya merkezli bir şehirden giriş yapmış olarak görünürsünüz.

VPN, (Virtual Private Network) aslında sizin internet üzerindeki varlığınızı gizlemenize yarar. Yerel ağınız ile başka bir konumdaki bir ağ arasında veri tüneli oluşturur. Avantajlarından bir tanesini örnek vermek gerekirse, yaşadığınız ülkede resmi makamlar tarafından yasaklanmış olan internet sitelerine erişim sağlama imkanı bulursunuz.

VPN (Virtual Private Network) ile Gizlilik Hakkında

VPN ile gizliliğinizi riske sokabilecek bilgilerinizi güvende tutmak adına gizleyebilirsiniz. Hangi bilgilerinizin gizlenebileceği hakkında ana başlıklara aşağıdaki listede yer verilmiştir;

Reklam
  • Göz atma geçmişi
  • IP adresi ve konum bilgileri
  • Veri akışı için Konum bilgileri
  • Cihaz bilgileri
  • İnternet etkinlikleri

VPN Neden Kullanılmalı Tercih Edilmeli?

VPN kullanmak için bir çok neden vardır. Bu başlık altında bunların hepsini ele alacağız. VPN kullanımındaki en büyük etkenlerden bir tanesi gizliliktir. Kullanıcının VPN bağlantısı kullanarak internette gezinti yapması sırasında kişisel bilgileri internet sağlayıcı firma tarafından yahut aynı ağ üzerinden internet bağlantısı sağlayan kişiler tarafından takip edilemez. Bunun yanında internette gezinti yaptığınız esnada gizli kalmasını istediğiniz göz atma geçmişiniz gibi bilgiler ile arama geçmişinizde gizli kalır.

Yine internete bağlantı sağladığınız esnada konum bilgileriniz ve IP adresiniz internet siteleri tarafından kayıt altına alınabilir ve konumunuz tespit edilebilir. Ayrıca IP adresiniz ile yakın takipte olabilirsiniz. VPN kullanarak internete bağlantı sağladığınızda tüm bu sorunlar ortadan kalkar. Çünkü VPN ile yep yeni bir IP adresine sahip olursunuz. VPN size ait olmayan bir IP adresi kullandığından, internet üzerinde anonim olarak kalmanızı sağlar. Kimse sizin konumunuza veya IP bilgilerinize sahip olamaz.

Yaşadığınız ülke sınırları içerisinde yasaklanan internet sayfalarına normal şartlar altında erişmeniz mümkün değildir. Ancak VPN kullanarak yasaklı internet sitelerine giriş yapabilirsiniz. Öyleki ülkelere özel hizmet veren internet sitelerinden veya uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Ufak bir örnek vermek gerekirse başka bir ülkede seyahat ederken, gelen talep doğrultusunda o ülkede olduğunuzu belli etmemek adına konumuzu VPN ile farklı bir ülkede, şehirde gösterebilirsiniz.

İşte tüm bu güzellikleri ve sunulan gizlilikten ötürü VPN kullanmak gerekir ve gizlilik sebeplerinden ötürü tercih edilir.

VPN Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

VPN satın alacağınız firma hakkında internet üzerine gerekli araştırmaları yaparak kullanıcı yorumlarına göz atın. Ayrıca VPN sağlayıcı firmanının kayıt tutup tutmadığına dikkat edin. Gizlilik sözleşmelerinde gerekli bilgiler yer alır. Kayıt tutmayan firmalar tercih edin. VPN sağlayıcı firmaların güncel bağlantı protokolü kullanıp kullanmadıklarına dikkat edin. En önemlilerinden bir diğeri ise sunucuların nerede tutulduğu ve bağlantı hızının ne kadar hızlı olduğudur. En son olarak ise fiyata dikkat etmeniz gerekir.

Gizliliğiniz için VPN kullanın!

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.