VmWare server
Virtualbox VPS Server Kurulumu - Dedicated Server
Reklam

Virtualbox VPS Server Kurulumu – Dedicated Server Kurulumu

Virtualbox VPS server kurulumu, Vmware VPS server kurulumu konularını içeren detaylı yazımızı görüntülemektesiniz. Yazımızda Dedicated server kurulumu hakkında da bilgi verilecektir.

Server kurulumu için öncelikli olarak kullanmak istediğiniz işletim sistemini belirlemeniz gerekir. Biz VPS server kurulumu video anlatımında Ubuntu Server 16.04 LTS sürümünü tercih ettik. VPS ve Dedicated server kurulum aşamalarına geçelim.

VPS Server işletim sistemi seçimi

Linux server işletim sistemleri için bir kaç örnek vermek gerekirse, Ubuntu, CentOS, Debian, CloudLinux işletim sistemleri örnek verilebilir. İşletim sistemi seçiminde önemli olan nokta kullanmak istediğiniz yönetim paneli yazılımının hangi server işletim sistemlerine destek verdiğidir. Cpanel hosting sağlayıcıları tarafından en sık kullanılan yönetim paneli yazılımıdır ve bu panel yalnızca CentOS işletim sistemine destek vermektedir. Bu demek değildir ki diğer işletim sistemlerinde yönetim paneli yazılımları yok, her işletim sisteminde kullanılabilen farklı alternatifler mevcut. Ubuntu Server tercih edenler Webmin, Webuzo gibi yazılımları kurarak kullanabilirler. Sonuç olarak işletim sistemi tercihi yaparken sisteminizde kullanmak istediğiniz yazılımların hangi linux server işletim sistemini desteklediğini kontrol edin.

Reklam

Linux server işletim sistemi kurulumu [Video Anlatım]

Linux server işletim sistemi kurulum ekranına geldiğinizde dil seçimini gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonra klavye düzenin saptanması için gereken temel ayarları yapılandırarak, ağ ayarlarının yapılandırılmasına geçiliyor. Bu bölümde bilgisayar adı ve kullanıcı adını belirliyorsunuz. Bir sonraki aşamada ise belirlediğiniz kullanıcı için parola belirliyorsunuz. Sıra server saat ayarlarına geldi burada da sistem otomatik olarak yerel saat seçimini gerçekleştiriyor. İşletim sistemi tarafından donanım tanımla işlemleri tamamlanıyor ve sıra disk bölümleme aşamasına geliyor. Burada tüm diski kullanacaksanız eğer yardımcı ile – diskin tamamını kullan seçeneğini seçmeniz gerekli. Bu şekilde disk yapılandırılması sistem tarafından otomatik yapılacaktır. Disk yapılandırmasını kendiniz gerçekleştirmek istiyorsanız diğer seçenekleri kullanabilirsiniz. Disk ile işimiz bitip disk biçimlendirilmesine de onay verdikten sonra sistem kurulumu başladı. Dışarıdan erişim için Http vekil sunucu kullanıyorsanız bu alanı doldurmanız gerekir, biz ihtiyaç duymadığımız için doldurmadık. Bir sonraki bölümde ise sistem güncellemeleri nasıl yapılacak onu belirlemeniz gerekir.

Evde Linux server kurulumuna göz atın!

Bir sonraki aşamada artık DNS, LAMPP SERVER, MAİL SERVER, OpenSSH gibi yazılımlardan hangisini kurmak istediğinizi soran bir ekran çıkacaktır. Burada ihtiyaç duyduğunuz yazılımları seçin ve devam diyerek yazılımların kurulumuna başlayın. Yazılımların kurulumu tamamlandı ve grub kurulumuna geçildi. Burada Grub ön yükleyicisi sabit bir diske kurulacak. Grub kurulumu da tamamlandıktan sonra sistem kurulumu da tamamlanarak Linux VPS Server Kurulumu tamamlanıyor. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Linux server yönetim paneli kurmak

Server de yönetim paneli kurmak için izleyeceğiniz yöntem aşağıdaki videoda var. Ancak video yalnızca bir yönetim paneli kurumunu gösterdik. Siz dilerseniz Webuzo, Webmin ve Proxmox gibi panelleri de kurabilirsiniz. Kurulum şeklide, sonraki yapılandırmalar da birbirlerine benzerlik gösterdiğinden herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Kurulum tamamlandığında port açarak statik ip üzerinden sisteminize erişebilirsiniz. Modem üzerinde port açma nasıl yapılır bilmiyorsanız aşağıdaki yazıya göz atın.

Modem üzerinde port nasıl açılır?

Destek almak için [email protected] adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.