Uyku problemi
Uyku Problemi Nasıl Çözülür?
Reklam
Uyku problemi
Uyku Problemi Nasıl Çözülür?

Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

Uyku sorunu pek çoğumuzun dert yandığı günlük hayatımıza olumsuz yönde etki eden bir sorundur. Haydi şimdi yazımızın devamında uyku sorunu nasıl çözülür bunun cevabını bulalım…

İnsomnia; bir diğer adıyla uyku sorunu, çok yorgun,uykusuz hissetmenize rağmen gözlerinizi kapattığınızda bir türlü uykuya dalamamak derin uyuyamamak ve sonuç olarak uykuyu alamamak anlamına gelir. Bu sorun bazen günler, haftalar hatta aylar sürebilir. Sevdiğiniz kişiden ayrılmanız veya fazla stres yapmanız uyku sorunu yaşamınıza neden olan etkenlerden sadece ikisidir. Bu sorun sakinleştirici özelliği bulunan bitkilerle giderilebilir veya hafifletilebilir fakat bizim önerimiz profesyonel tedavi görmenizden yanadır.

Eğer sizde aşağıda belirtilen sorunları yaşıyorsanız profesyonel tedavi görmenizi öneriyoruz. Bu sorunlar;

Reklam
  • İş performansınıza veya ilişkinize engel oluyorsa,
  • Direksiyon başında uykuya dalıyorsanız,
  • Belirli olayları hatırlamıyorsanız,
  • Uykusuzluğunuz gün boyunca devam edip uyanık kalmakta zorlanıyorsanız,
  • Etrafınıza huzursuzluk veriyorsanız,
  • Uyanık kalmak için ilaç veya kahve içiyorsanız.

Uyku Sorunu Nasıl Çözülür?

Yatağın konforu ve yastık kişiyi en çok etkileyen faktörlerden biridir. Size uygun olmayan yastık ve konforsuz bir yatak uykuya dalmanızı engellemekle kalmaz sağlınız için büyük bir tehdit barındırır. Bu yüzden kişi kendi rahat edebildiği gibi kişisel yastığını edinmelidir. Eşinizle rahatlık anlayışınız farklıysa iki ayrı tekli yatak alınarak birleştirilebilir.

Dinlendirici yorucu olmayan kitaplar uykunuzu getirmekte size yardımcı olacaktır buda etkili çözümlerden biridir.

Uykunuz gelmedikçe yatağa girmemeye dikkat etmelisiniz.Bu sizi huzursuz eder ve uykuya dalmanızı oldukça zorlaştırır.

Yatmadan önce alkol alınmamalıdır zira alkol derin bir uykuya dalmanızı engeller. Ne kadar kısa kısa uykuya dalsanız bile derin ve kaliteli uyku almanıza engel olur.

Yatmadan 3-4 saat önce kesinlikle kahve, sigara ve çay içmemeye dikkat etmelisiniz. Akşam yemeklerinde hafif yemekler yemeye özen gösterin. Fazla yağlı yemeklerden sakının. Uykunuzu düzenli bir saat diliminde almaya çalışın. Yattığınız saat ve kalktığınız saat aynı olmakta birlikte odanızın karanlık ve sessiz olmasına dikkat edin.

Uykusuzluktan kaynaklı reçetesiz doktorunuzun vermediği ilaçları almamakta özen gösteriniz. Doktorunuzun verdiği ilaç ve dozajını temin ederseniz bu size daha fazla katkı sağlayacaktır. Doktorunuza danışmadan alınan fazla dozajlı ilaçlar sağlığınızı bozabilir.

Doğal sakinleştirici olarak da bilinen lavanta, papatya çayı kullanarak kaygıyı azaltarak stresi yok ederek daha sakin bir şekilde uykuya dalmanız kolay olacaktır. Fakat düzenli bir şekilde ilaç alıyorsanız yan etkisi bulunan bu bitkisel ilaçları kullanmadan önce yine doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Yatmadan önce akşam sporu yaparak kendinizi terletecek şekilde enerjinizi bitirecek sizi yoracak ve geceleri yorgun bir şekilde rahatça uykuya dalmanızı sağlayacak egzersizler yaparak hem genel sağlığınız için hem uyku sorununuz için oldukça etkili bir yöntemdir.

Uyku sorununuzu evde kendi başınıza aşamıyorsanız yaptığınız egzersizler aldığınız tedbirler bir işe yaramıyorsa uykusuzluğunuz aşırı şekilde hala devam ediyorsa kesin bir şekilde doktora görünmeniz gerekmektedir. Uykusuzluk sizin günlük hayatınızda, iş hayatınızda, evlilik hayatınızda size fazladan yorgunluk, bıkkınlık, huysuzluk olarak geri dönecektir. Bu konu hakkında sağlık merkezlerinde uyku hastalıkları bölümüne giderek tedavi olmanız en iyi seçim olacaktır.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.