Reklam

Ubuntu 18.04 PHP ve phpMyAdmin Kurulumu

Ubuntu 18.04 üzerinde PHP ve phpMyAdmin kurulumu yaparak veritabanı kullanımını aktif hale geitrebilirsiniz. Veritabanı ile hazırlayacağınız sitelerinizde ki verileri tek bir alanda depolayabilirsiniz. Artık dilerseniz MySQL ve phpMyAdmin kurulum işlemlerine başlayalım.

Gerçekleştireceğiniz işlemleri lütfen root hesabı üzerinden gerçekleştirmek yerine root yetkilerine sahip olan bir kullanıcı oturumu üzerinden gerçekleştirin. Sistem çökmesi gibi sorunlarla karşılaşmanız durumunda sitemiz ve yazarlarımız herhangi bir sorumluluk akbul etmemektedir.

Ubuntu 18.04 phpMyAdmin Yükleme Komutları

phpMyAdmin ubuntu depolarında varsayılan olarak yer almaktadır. Bu yüzden herhangi bir depo eklemeye gerek yoktur. Aşağıdaki komutları kullanarak phpMyAdmin kurulumunu yapabilirsiniz.

Reklam
$ sudo apt update
$ sudo apt install phpmyadmin php-mbstring php-gettext

Yukarıdaki komutlar ile phpMyAdmin kurulumu başlayacaktır. Kurulum işlemlerini daha yakından ve detaylı olarak takip etmek isterseniz yazımızın en alt bölümünde yer alan Ubuntu 18.04 MySQL ve phpMyAdmin Kurulumu Video Anlatımını izleyebilirsiniz.

Aşağıdaki komutlar ile phpMyAdmin apache yapılandırmasını yapıyoruz.

$ sudo phpenmod mbstring
$ sudo systemctl restart apache2

phpMyAdmin kurulumu başarıyla tamamlanmış oldu. Şimdi sıra MySQL için kullanıcı oluşturmaya ve diğer yapılandırma ayarlarına geldi. Bu ayarlarıda aşağıda ki komutlar ile yaparak phpmyadmin kullanımına başlayabilirsiniz.

$ sudo mysql
mysql > SELECT user,authentication_string,plugin,host FROM mysql.user;
mysql > ALTER USER 'root'@'localhost' IDENTIFIED WITH mysql_native_password BY 'şifreniz buraya yazılacak';
mysql > FLUSH PRIVILEGES;
mysql > SELECT user,authentication_string,plugin,host FROM mysql.user;

PhpMyAdmin kurulumu için gerekli olan adımlar yalnızca bu kadardı. Artık http://ip_adresiniz/phpmyadmin bağlantısını ziyaret ederek phpmyadmin sayfasına ulaşabilirsiniz. Bir sonraki aşama ise Ubuntu 18.04 phpMyAdmin sayfasının güvenliği konusunda olacak. Yakın tarihte yazımız güncellenerek phpMyAdmin sayfasının güvenliği nasıl sağlanır hususunda bilgilerde eklenecektir.

Reklam

1 Yorum

  1. phpMyAdmin was created so that users can interact with MySQL through a web interface. In this guide, we ll discuss how to install and secure phpMyAdmin so that you can safely use it to manage your databases on an Ubuntu 18.04 system.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.