Twitter resimli link oluşturma
Web siteniz için Twitter'da kart oluşturma - Twitter Card Creator
Reklam

Twitter Card Oluşturma Bağlantı Verme

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda sizlere siteniz için Twitter’da kart nasıl oluşturulur bunu anlatıyoruz. Twitter sosyal medya platformu olması nedeniyle oldukça popüler bir internet hizmetidir. Web siteniz de paylaştığınız, yazdığınız yazıları twitter üzerinden paylaşarak daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz. Özellikle Twitter Card özelliğini kullanarak yapacağınız twitter paylaşımlarında sitenize ziyaretçi çekme ihtimaliniz yüzde 90 artış göstecektir. Dikkat ve ilgi çekici görseller kullanılarak hazırlanan yazıların paylaşılması da insanlar tarafından ilgi görür. İlgi gören yazılar tıklanma sayısı ve reklam gelirleriyle doğru orantılı olarak artış gösterir. İşte bu yazıları Twitter üzerinden Kartlı bağlantı oluşturulmuş şekilde paylaşmanız oldukça yararınıza olacaktır.

Twitter Card oluşturmak için kullanabileceğiniz yedi adet tag vardır. Bu meta taglar sayesinde twitter da oluşturmak istediğiniz kartın özelliklerini belirleyebilirsiniz. Örnek bir twitter kartı aşağıdaki gibidir.

twitter kart oluşturma
Twitter card nasıl oluşturulur

Reklam

Twitter Card Oluşturmak İçin Gerekli Meta Taglar

Twitter’da resimli bağlantı oluşturmak için gerekli kodları açıklaması ile birlikte aşağıda anlatıyor olacağız. Sizde bu kodları kendi yazılarınıza göre düzenleyerek kullanabilirsiniz. Twitter card tag bilgileri için yazımızı okumaya devam edin…

Twitter kartlarınız el ile oluşturabileceğiniz gibi oluşturduğunuz sayfalara göre de otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik oluşturma yapabilmek için bir takım kodlamaya ihtiyacınız olacaktır ki buna da başka bir yazıda ayrıntılı olarak yer vereceğiz. WordPress üzerinde otomatik Twitter Card oluşturması yapılsın istiyorsanız Twitter Cards Meta eklentisini kullanabilirsiniz. Yada YOAST SEO gibi eklentilerin ücretli sürümleri ile de sahip olabilirsiniz.

Şimdi twitter resimli bağlantı oluşturmak için gerekli olan kodlara bakalım ve örnek bir uygulama ile test edelim. Aşağıdaki tabloda meta taglar ve hangi amaçla kullanıldıkları yazılıdır. Twitter Card Meta Tag açıklamaları için tabloya göz atınız…

Twitter Card Meta Tag Twitter Kart Oluşturmak İçin Kodlar
<meta name="twitter:card" content="summary" />
Bu kodlar Twitter’da paylaşacağınız bağlantıda yer alacak olan resmin boyutunu içerir. “summary”, “summary_large_image”, “app”, veya “player” gibi etiketleri kullanarak paylaşım amacınızı veya şeklini belirtebilirsiniz.
<meta name="twitter:site" content="@yucebilginet" />
Kullanacağımız bir diğer etiket ise paylaşım yapılan sitenin Twitter’da ki hesabını göstermeye yarar.
<meta name="twitter:creator" content="@yucebilginet" />
Bu kod ise yazı sahibinin Twitter üzerinde ki profilini Twitter üzerinde göstermeye yarar.
<meta property="og:url" content="https://kushirepiro.com/" />
Twitter üzerinde kart oluşturmak için ihtiyaç duyulan en önemli kodlardan biri budur. Bu kod bölümünde yazınızın, makalenizin veya video olarak oynatmak istediğiniz adresin bağlantısını belirtmeniz gerekir.
<meta property="og:title" content="Yücebilgi.net | İnternet sayfası" />
Kullanacağımız bu kod ile Twitter Card üzerinde yer alacak yazının başlığını yazıyoruz.
<meta property="og:description" content="Yazı hakkında kısa bilgi bu bölüme yazılacak..." />
Twitter Card üzerinde yer alacak yazının kısa açıklama için gerekli açıklamayı yazıyoruz.
<meta property="og:image" content="Resim bağlantı adresi buraya yazılacak." />
Twitter Card üzerinde bulunmasını istediğiniz resmin adresini yani URL’sini belirtilen alana ekliyoruz.

Twitter Card oluşturmak için ihtiyaç duyulan tüm kodlar bu şekilde. Artık sizde yazılarınızı Twitter üzerinde tıklanabilir resim ve açıklamalı bağlantı şeklinde paylaşabilirsiniz.

Örnek bir kod yapısı aşağıdaki gibidir;

<meta name="twitter:card" content="summary" />
<meta name="twitter:site" content="@yucebilginet" />
<meta name="twitter:creator" content="@yucebilginet" />
<meta property="og:url" content="https://kushirepiro.com/2019-yili-asgari-ucret-zamlari-aciklandi-2019-agi/" />
<meta property="og:title" content="2019 Yılı Asgari Ücret Zamları Açıklandı!" />
<meta property="og:description" content="2019 yılı asgari ücret zamları açıklandı. Yeni yapılan zamlar ile birlikte asgari ücretli çalışan bir kişinin ücreti brüt 2588 TL, net 2020 TL olarak belirlendi. " />
<meta property="og:image" content="https://kushirepiro.com/wp-content/uploads/2018/12/2019-yili-asgari-ucret-zammi.jpg" />

Twitter Card Oluşturma isimli yazımızın sonuna geldik, paylaşmak istediğiniz sormak istediğiniz soruları yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Reklam

2 YORUMLAR

  1. Merhaba.. Kodları örnekte olduğu gibi girdiğimizde, sadece girdiğimiz bu title ve açıklama bilgileri görünüyor tüm twitterda paylaştığımız sayfalarda. Bunun için otomatik title description vs çekmek için genel bir kod yok mu?
    content=”vsvsvsvsvsvsvs”/>
    content=”vsvsvssvsvsvsssvsvsvs”/>
    Tırnak içindeki yerlere öyle bir kod istiyorum ki hangi sayfadan hangi içeriği paylaşırsam paylaşayım onunla ilgili card görüntüsü oluşsun.
    Aşağıdaki gibi olduğunda her tweetlemek istediğim içerikte aynı görsel ve title vs çıkıyor. Bunun bir çözümü yok mu?

  2. Onun için veritabanı bağlantısı kurarak, her içerik için ayrı ayrı tanımlamanız gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.