Reklam

Televizyon izlemek zaman israfı mı?

Zaman insanoğluna verilmiş en büyük ve en önemli sermayedir.

Bu sermayeyi insanoğluna veren yaratıcı  bu sermayenin hakkını da bizden istemektedir. Bu dünyaya gönderiliş gayemiz Allah’ı tanımak ve ona ibadet etmek ise bizde hayatımızı ve zamanımızı buna uygun şekilde yaşamak zorundayız.

Bir günde insanoğluna verilen 24 altın kıymetinde zaman dilimi bizim gündelik hayatımızda çalışıp rızık kazanmak, dinlenmek, mesru dairede eğlenmek ve aynı zamanda kulluk vazifemiz için yetecek kadar süredir


Malumunuz teknoloji çağındayız. İster istemez TV, Radyo ve İnternet gibi teknolojik cihazlarla iç işe yaşamak durumundayız.


Televizyonun günde 1, 2 ve 3 saat olmak üzere bizden aldığı zamanın hesabını ve bu zaman içinde neler yapılabileceğini acizane kısaca anlatmaya çalışayım..

Günde 1 saat  – Ayda 30 saat – Yılda 365 saat

Günde 2 saat  – Ayda 60 saat – Yılda 730 saat

Günde 3 saat  – Ayda 90 saat – Yılda 1095 saat

Yukardaki tablo verilerinden yola çıkarak günlük hayatimizda hiçte umursamadığımız ancak epey bir zamanımızı alan bu  süreler ile;

Bir öğrencinin koca bir yılda aldığı eğitime,

Normal seviyede hatta ileri seviyede bir yabancı dil öğrenmeye,

Sıfırdan bir meslek seçip, bu meslekte kalfa belki de usta olmaya,

Kuran-ı Kerim ezberleyen bir hafız yada en azından yarım hafız olmaya,

Kazaya kalmış farz ibadetleriniz varsa onları kaza etmeye,

Değişik yüzlerce mekan gezmeye, (vs vs. örnekler çoğaltılabilir…) denk olduğunu hiç düşündünüzmü?

TV, İnternet yada Radyo gibi iletişim araçlarını bilgi ve eğitim amacı dışında kullanmamız halinde bize zaman israfı olarak maalesef maliyeti  budur.

Netice olarak Televizyon, Radyo ve İnternet  olmazsa olmazlarımız arasındadır. Artık bunlardan ayrı yaşamamız da mümkün değildir. Hayatımızı kolaylaştıran bu teknolojik ürünleri  amacı dışında mâlâyani şeylerde kullanıyorsak ve bir günümüz diğer günümüz ile aynı ise zarardayız!

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.