Stresten nasıl kurtulunur, stres nasıl azaltılır
Stresi azaltma yöntemleri
Reklam
Stresten nasıl kurtulunur, stres nasıl azaltılır
Stresi Azaltma Yöntemleri

Stresi Azaltma Yöntemleri

Herkesin başına sıkıntılı zamanlarda, heyecan duyulan anlarda gelen stres hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Stersi azaltmak yaşantımızın geri kalanı için daha kaliteli, sağlıklı bir hayat anlamına gelir. İşte bu sebepten stresi azaltma yöntemleri büyük önem arz eder. Günümüzde yetişen yeni nesil çocuklar, gelecekleri konusunda, sınavlarında, insanlarla ilişkilerinde ve daha bir çok konu ve olay karşısında kendilerini stres altında hissetmektedirler. Örnek verecek olursak üniversite sınavına hazırlanan bir genç çocuğun sınava hazırlanırken yaşadığı stresten, sınav anında yaşadığı strese kadar gelişen süreçte  yoğun bir baskı altı olması stres yaşamasına neden olur burada açıkça görüyoruz ki bu stresin altında yatan sebep sosyal ve psikolojik etmenlerden kaynaklanmaktadır.

Stresi azaltma yöntemleri – Rahatlama

Yukarıda stresten genel olarak bahsettik. Hepimiz biliyoruz ki stres kişinin yaşantısına olumsuz yönde etki eder. Vücut sağlığı, zihin sağlığı, gerçekleştirilen eylemlerden, gerçekleştirilme düşüncesi ile girişilmek istenen eylemlere kadar her anı negatif yönde etkileyerek kaliteli yaşantının önüne geçer.

Tüm bu stresli yaşantının önüne geçmek ve kaliteli bir yaşantı için uygulanması gereken stresi azaltma yöntemleri ile ilgili bilgileri paylaşıyoruz.

Reklam

Meditasyon – Namaz – İbadet

Gün içerisinde bir kaç defa gerçekleştirilen yaratıcıya olan secde de, gevşemek için yapılan meditasyon da ve diğer dini ibadetlerde gerçekleştirilen eylemlerin kişinin strese karşı daha esnek hale gelebilmesini sağladığı düşünülüyor. Aynı zamanda kişinin zihnine “ben güzelim, ben iyiyim, kendimi seviyorum” şeklinde pozitif düşünceler göndermesi de stresin azalmasına ve kişinin kendisiyle olan barışıklığını yani özgüvenini yükseltir.

Derin Nefes Almak

Derin bir şekilde sadece solunuma odaklanarak derin nefes almak stresin etkilerini azaltan bir diğer yöntemdir.

Paylaşmak

Yaşanan olayları, olumlu olumsuz stres meydana getirebilecek olayları paylaşmak stresinde azalmasına imkan sağlar, zihni rahatlatır ve yalnız olmadığınızı hissettirir.

Sevdiğiniz Aktiviteleri Yapın

Yürümek, kitap okumak, video seyretmek, video oyunları oynamak veya eğlenceli pozitif müzikler dinlemek kişinin zihnindeki strese yola açan negatif düşüncelerden arınmasına yardımcı olur.

Stres nasıl azaltılır
Stresi Azaltma Yöntemleri

Teşekkür Et, Şükret

Gündelik yaşantımızda, çalışma hayatımızda veya her anımızda bizlere yardımcı olan veya olmak isteyen kişilere teşekkür etmek zihnimizi arındırır. Dünyayı yaratan bir yaratıcının var olduğunu bilerek ona teşekkür etmek, şükür etmek bizleri sürekli gören bir yaratıcının varlığını bilmek kişinin rahatlamasına ve stresinin azalmasına yardımcı olur.

Stresi azaltma yöntemlerini, stres altında olduğunuz zamanlarda tekrar tekrar açıp okuyarak, rahatlayabilirsiniz.

Stressiz bir yaşam sürmenizi temenni ederiz. 🙂

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.