Steam Counter-Strike Server Nasıl Kurulur
Counter-Strike Online Server Nasıl Kurulur
Reklam

Steam Counter Strike Server Nasıl Oluşturulur?

Counter Strike oyununu Steam platformu üzerinden oynayan oyuncuların server kurabilmesine yönelik detaylı anlatım bu yazıda sizler ile buluşuyor.

Counter Strike oyununda yerel ağ dışında global ağda oyun kurmak isterseniz bir takım ayarlar yapmak zorundasınız. Bu ayarların başında modem üzerinde port açmak geliyor. Modem üzerinde port nasıl açılır bilmiyorsanız, Modem üzerinde port nasıl açılır isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Modem üzerinde Counter-Strike için port açarken kapı numarasını 27015 olarak belirlemeniz gerekir. Bu port numarasını öğrenebilmek için önce oyun üzerinde normal olarak sunucu oluşturuyoruz ve yer ağda üzerinde kurduğumuz sunucuyu listeliyoruz. Daha sonra sunucu üzerine sağ tıklayarak sunucu bilgileri diyoruz ve sunucunun port numarası yerel ağ adresinizin sonunda : işaretinden hemen sonra yer alıyor. Bu numaraya göre modem üzerinde port açma işlemini yapıyoruz.

Reklam
Counter-Strike modem üzerinde port açma
Counter-Strike modem üzerinde port açma

Modem üzerinde gerekli port açma işlemi yapıldıktan sonra başlatmış olduğumuz sunucuda oyun içerisindeyken tuşu ile konsol penceresini açıyoruz. Aşağıdaki komutları sırası ile giriyoruz.

sv_lan 0
changelevel harita_adi

Yapılması gereken tüm işlemler bu kadar, şimdi sıra deneme yapmak üzere odanıza bir oyuncunun girmesini sağlamak. Counter-Strike oyununu oynayan bir arkadaşınızı odanıza davet ederek, online sunucunun çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. İyi oyunlar…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.