Root Nedir?
Reklam
Root Nedir?

Root Nedir?

Root nedir, Root Linux sistem çekirdeği üzerinde, bir başka deyişle kernel üzerinde sistem yetkilerine sahip olan kullanıcı anlamına gelir. Root olan bir kullanıcı sistem dosyalarına erişebilir, düzenleyebilir ve onları yazabilir. Root hesabına bir parola atanır ve bu parola artık sistem üzerinde yapılacak değişikler için kullanılacak olan sabit bir parola haline gelir. Bilgisayarınıza Unix çekirdeği üzerinden kuracağınız herhangi bir sistemde root hesabının oluşturulması zorunludur. Oluşturulan root hesabında yukarıda değindiğimiz gibi parola atanır ve artık bu parola root hesabına giriş için kullanılır.

Telefonlarda Root Nedir?

Android telefonlar üzerinde root işlemi yapılmasının en temel nedeni sistem dosyalarını görüntüleyebilmek ve üzerlerinde değişiklik yapabilmektir. Root yapılan bir telefon üzerinde müdahale edilemeyen hiç bir bölüm kalmaz. Kullanıcı dilerse telefonunda bulunan işlemcinin çalışma frekansı aralığını değiştirebilir ve kendi kullanım şekline göre düzenleyebilir.

Bilgisayarlarda Root Nedir?

Root tanımı
root
root

Yukarıda Root Nedir başlığı altında genel olarak değindiğimiz root konusu haricinde belirtmek gerekir ki, kullandığınız sistem üzerinde bilginiz dahilinde her şeyi değiştirebilir ve kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Şunun altını çizmek gerekir ki root olan bir kullanıcı eğer bilinçli bir kullanıcı ise sistem elinde adeta bir ressam tablosuna dönüşebilir.

Reklam

Not: Root hesabı kullanılarak internette sörf yapmak veya sisteminize yabancı yazılımlar indirip kurmak, sisteminize zararlı yazılımların bulaşmasına ve bir daha düzeltilmesi mümkün olmayan yazılım sorunlarına yol açılmasına neden olabilir, bu durumda yeniden sistem kurulumu ile karşı karşıya kalmanıza yol açabilir.

Linux sistemler üzerinde kullanıcıya root yetkisi nasıl verilir merak ediyorsanız bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.