Reklam

DDR3 ve DDR4 RAM arasında ne gibi farklar var? Bu konuya biraz değinmekte fayda var.

RAM nedir? Ne işe yarar?

RAM (Random Access Memory) geçici erişimli bellek demektir. Bilgisayar açıkken üzerinde verileriler bulunur. Bilgisayar kapandığı zaman bu veriler silinir. İşlemci ile kalıcı hafıza aygıtı olan Harddisk arasında köprü vazifesi görür.

Reklam

Veriler önce RAM vasıtasıyla işlemciye iletilir. Çünkü RAM ler harddisklere oranla çok daha hızlı veri gönderimi yapmaktadırlar. İşlenecek olan veri, Ram miktarından fazla ise o zaman sistem harddiskin bir bölümünü RAM gibi kullanılır.

RAM bilgisayarın hızını etkileyen önemli bir donanım parçasıdır. Günümüzde kullanılmakta olan DDR RAM ler hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

DDR2 800 MHz,

DDR3 1600 MHz,

DDR4 2400 MHz,

Çok sık karşılaştığımız terimdir bunlar. Nedir bu DDR ve MHz?

DDR (Duble Data Rate) Çift veri hızı demektir. DDR RAM Çift veri hızlarına sahiptir.

MHz ise saniyede milyon devir anlamına gelmektedir. Yani 1 MHz 1.000.000/sn dir.

Günümüzde yoğun olarak kullanılan RAM ler DDR3 ve DDR4 RAM lerdir. DDR2 RAM ler piyasadan silinmek üzeredir.

DDR den sonra gelen rakam RAM in hangi kuşak olduğunu belirtir. DDR3 üçüncü nesil, DDR4 ise dördüncü nesil olduğunu ifade eder.

MHz önceki rakamda saniyede kaç milyon veri işlendiğini ifade eder. Örneğin 2400 MHz (2400×1.000.000sn)

Yukarda bahsettiğimiz gibi günümüzde DDR3 ve DDR4 ramlar kullanılmaktadır. Bilgisayarımıza yeni bir RAM almak için mutlaka anakartımızın alacağımız RAM i desteklemesi gerekmektedir. Bu çok önemlidir. (İşlemcinin de aynı şekilde desteklediği RAM frekansını bilmemiz lazım.)

 

DDR3 ve DDR4 arasındaki fark nedir?

DDR3 RAM ler üçüncü nesil ve 800-1860 MHz hızlarında çalışmaktadırlar. Maksimum 2133 MHz seviyelerine ulaşabilirler. 1.5 V enerji tüketirler.

DDR4 RAM ler 2133-3200 MHz seviyelerinde çalışırlar. Hız aşırtma ile Maksimum 4266 MHz seviyelerine ulaşabilirler. 1.2 V enerji tüketirler.

Genel olarak söylenen DDR3 1860 Mhz RAM ile DDR 4 2133 Mhz RAM arasında %10 hız farkı vardır.

Donanım parçalarda, aslında her zaman son nesil teknolojiler tercih edilmelidir. Hem teknolojisinin daha yeni olması, daha hızlı ve daha az enerji harcaması gibi artıları vardır. Ancak yeni teknolojik ürünler önceki nesile göre her zaman pahalıdır.

Yüzde %10 luk hız farkı için hali hazırda kullanmış olduğunuz Anakart ve RAM inizi değiştirmeye değer mi? Bence değmez.

Bütçemiz uygunsa ve yeni bilgisayar alacak yada toplayacaklara tavsiyem ileriye dönük olması açısından kesinlikle DDR4 tercih edilmesi yönünde.

Bu arada bilgisayarın hızı sadece RAM ile sınırlı değildir. Harddisk hız yönünden bilgisayarın en önemli aygıtıdır. Bu konuya da ayrıca değineceğim inşallah.

Sevgilerimle…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.