Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir
Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir
Reklam

Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir? En İyi Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Merhabalar, bu yazımda sizlere portre fotoğraf nasıl çekilir, en iyi portre fotoğraf nasıl çekilir, portre fotoğrafı nasıl çekilir, en iyi portre fotoğrafı nasıl çekilir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım.

Portre Fotoğraf Nedir?

Portre fotoğraf bir kişinin yüzünü, yüz ifadesini ve omuzlarını gösterir. Portre fotoğraflar insanların sanatsal temsili olarak ifade edilebilir. Portre fotoğraflarda fotoğrafa konu kişinin görünüşü ve karakterinin bazı unsurları gösterilmeye çalışılır. Yaşadığımız dünyada pek çok yerde portre fotoğraflar görmek mümkündür. 

Portre Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Cep telefonları ile portre fotoğrafı çekmek oldukça kolaydır. Cep telefonlarımızın kameralarını portre moduna aldığımızda derinlik algılayıcı ikinci kamera ile oldukça güzel portre fotoğrafları çekilebilmektedir. Fotoğraf makinelerinde ise durum biraz daha farklıdır. Fotoğraf makinelerinde portre fotoğrafı çekmek için ikinci alan derinliği algılayıcı kamera bulunmaz. Fotoğraf makinelerinde portre fotoğrafı çekerken tek bir sensörden faydalanırız. 

Reklam

Fotoğraf makinesi ile portre fotoğrafı çekebilmek için elimizde portre fotoğrafına uygun bir kamera lensi objektifi olması gerekir. Aksi halde portre fotoğrafında istediğimiz alan derinliğini yakalayamamış oluruz. Portre fotoğraf çekimi diyafram aralığı geniş olan (f1.4 veya f1.8 diyafram) olan lensler objektifler tercih etmek gerekir. Diyafram aralığı geniş olanlar lenslerde objektiflerde fotoğraf makinesinin görüntü sensörü çok daha fazla ışık alabilme imkanına sahiptir. Bu durumda portre çekimleri oldukça yumuşak arka plan bulanıklığına sahip olur. F2 veya F3.5 diyafram aralığına sahip lensler ile de portre fotoğraf çekimleri yapılabilir ancak arka plan bulanıklığı istenilen düzeyde olmayabilir.

Düşük ışık altında da portre fotoğraf çekimi için diyafram aralığı geniş olan lensler tercih etmek gerekir. Diyafram aralığı ne kadar geniş olursa, fotoğraf makinesinin görüntü sensörü de o kadar fazla ışık alır. Fotoğraf makinesinin düşük ışık altında daha fazla ışık alabilmesi fotoğraflarda kumlanma grenlenme olayının azalmasını sağlar. Bu sayede daha kaliteli portre fotoğrafları elde edilir.

En iyi portre fotoğrafını çekmek konusuna gelecek olursa, fotoğraf makinesini kullanan kişinin kompozisyonu ve fotoğrafa yaklaşımı portre fotoğrafının kalitesinin ortaya çıkartacaktır. Fotoğraf makinesi ne kadar iyi olursa olsun doğru bir şekilde kullanılamadıktan sonra bir anlam ifade etmeyecektir. 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.