header işlevinin kullanımı
PHP ile sayfa yönlendirme - Header(); Yönlendirme
Reklam

PHP ile sayfa yönlendirme – PHP header kullanımı

PHP ile kodlama yapıyorsanız eğer bir takım sayfalarda, sayfa yönlendirmeye ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden PHP ile sayfa yönlendirme yaparak istediğiniz sayfaları 403 gibi sayfalara yönlendirebilirsiniz. Ziyaretçiler belirlediğiniz sayfalara giriş yaptığında otomatik olarak yine sizin belirlediğiniz sayfalar yönlendirilirler. Sayfa yönlendirmesi yapmanız gerektiği durumda kullanmanız gereken kod header(); kodudur. Kodun kullanımına ilişkin bilgilere ise aşağıda yer verdik.

Not: Header kodu kullanılırken dikkat edilmesi gereken husus, bu kod blok yapısından önce herhangi bir boş satır veya başka bir kod bulunmaması gerekir.

<html>
<?php
header('location: https://kushirepiro.com');
?>

Yukarıda yer alan kod blok yapısı hatalı kullanıma bir örnektir. Aşağıda yer alan yapı ise doğru kullanım şeklidir.

Reklam
<?php header('location: https://kushirepiro.com'); ?>
<html>

Yukarıda yer alan her iki kod blok yapısında da görüleceği üzere kodların birbirinden farkı; ilk kod bloğunda header kullanımının öncesinde yer alan satırlardadır. İkinci kod bloğunda da görüldüğü üzere header(); kodu direkt olarak ilk satırda kullanılmıştır. Diğer blok yapısında ise header kodundan önce kodu vardır. Bu da hatalı kullanımdır.

Link kısaltma, url yönlendirme gibi alanlarda da kullanılan header(); kodu, sayfada eklediğiniz pdf dosyasına veya farklı bir dosyaya otomatik yönlendirmek için de kullanılır. Header(); fonksiyonu hakkında daha fazla bilgiye aşağıda yer alan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Komutları uygulamada sorun yaşarsanız yorum kısmında bizimle iletişime geçebilirsiniz.

PHP.net Header(); Fonksiyonu
Ayrıntılar ekleniyor…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.