php başlık değiştirme
PHP ile başlık değiştirme - PHP title değiştirme
Reklam

Php ile sayfa başlığı değiştirme | Title değiştirme

Merhaba arkadaşlar PHP ile title nasıl değiştirilir, PHP sayfa başlığı değiştirme nasıl yapılır sorularının cevaplarını bu yazımızda paylaşıyoruz. Web site kodlayıcılarının bildiği, PHP ile kodlama işlemine yeni başlayanların ise merak ettiği, sayfalarda PHP ile sayfa başlığı değiştirme konusunu kaleme aldık.

Hazırladığınız internet sitenizde yine internet siteniz içerisinde bulunan başka bir sayfaya geçiş yaptığınızda sayfa başlığında herhangi bir değişim olmaz. Malesef sayfa başlığınız ilk belirlediğiniz title taglarının içerisindeki veriyi yazdırır. Bu yazıda sizlere sayfalarda PHP ile sayfa başlığı değişimi yapmayı anlatacağız. Kodlamalarınız parçalı olarak yapılmışsa yani sayfalarınız switch fonksiyonu ile değilde include edilerek çağırılıyorsa aşağıda verdiğimiz komutlar işinize yaracaktır.

Peki bu komutlar neyi ifade eder. Hangi değişken ne anlama gelir. PHP ile sayfa başlığı değiştirmek için istediğiniz başlığı hangi alana yazmalısınız. Evet arkadaşlar kod yapımızda yer alan ob_start(); fonksiyonu sayfa içerisinde çıktı tamponlamasını ektin kılar. Çıktı tamponlaması etkinken betikten (başlıklar dışında) hiçbir çıktı gönderilmez ve çıktı dahili bir tamponda saklanır. include(); fonksiyonu ise sayfa içerisine dosya çağırma fonksiyonudur. ob_get_contents(); fonksiyonu ise çıktı tamponunun içeriği ile döner. ob_end_clean(); fonksiyonu ise çıktı tamponunu temizler (siler) ve tamponu kapatır. $bas değişkeni ise önceki başlığın yerine koymak istediğimiz başlığı içerir. $buffer değişkeniyle title taglarını çekerek içerisinde yer alan verinin değiştirilmesini sağlıyoruz. echo $buffer komutu ile de başlığı yazdırıyoruz.

Reklam

Yukarıda açıkladığımız üzere komutların kullanımı ve anlamı bu şekildedir. Aşağıdaki kodları kendi sayfanıza göre uyarlayarak değiştirebilirsiniz. Tüm işlemler bu kadar iyi kodlamalar…

<?php
  ob_start();
  include("header.php");
  $buffer=ob_get_contents();
  ob_end_clean();
  $bas = "Kullanmak istediğiniz başlık";
  $buffer = preg_replace('/(<title>)(.*?)(<\/title>)/i', '$1' . $bas . '$3', $buffer);
  echo $buffer;
?>

PHP hakkında daha fazla bilgi almak için PHP.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

Reklam

2 YORUMLAR

 1. Panelden değiştirmek için veritabanı bağlantısı kurmanız gerekir. Her sayfaya veya yazıya özel başlık tanımlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.