Reklam

PHP ile MYSQL veritabanında kayıtlı veriyi parçalara bölmek için PHP içerisinde ön tanımlı olarak gelen fonksiyonun kullanılması gerekir. MYSQL veritabanında kayıtlı olan (tablo içerisinde kayıtlı olan) veriyi parçalara bölmek için “explode();” fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyon yardımı ile internet sitenizde etiket sistemi gibi sistemleri dahil edebilirsiniz.

PHP explode() fonksiyonu kullanımına dair basit bir örneği aşağıda görebilirsiniz.

<?php
$yucebilgi = “PHP explode fonksiyonu kullanımı”;
print_r (explode(“ ”, $yucebilgi));

//Çıktısı: [0] => PHP , [1] => explode , [2] => fonksiyonu, [3] => kullanımı
?>

Yukarıdaki örnek kullanımda $yucebilgi değişkeni içerisinde yer alan metin içerisinde bulundurduğu boşluklardan metin parçalanarak kelimlere ayırdık. Sonrasında ise print_r() fonksiyonu ile dizi halinde yazdırdık. Şimdiki kullanımda ise kelimleri döngü içerisinde ekrana yazdırmayı göreceğiz. Döngü içerisine almak için foreach(); fonksiyonunu kullanacağız.

Reklam

MYSQL veritabanı tablosu içerisinde yer alan veriyi explode() fonksiyonu ile parçaladıktan sonra foreach() fonksiyonu ile döngü içerisine alarak ekran yazdıracağız. Örnek kod kullanımı aşağıda yer almaktadır.

<?php
$stmt -> $db->prepare(“SELECT * FROM ozellikler”);
$stmt->execute();
$sonuc = $stmt->get_result();
while($veri = $sonuc->fetch_array()){
$ozellikler = $veri[‘test_bilgileri’];
//Test bilgiler isimli tablo içerisinde virgül ile ayrılmış olan verileri parçalayalım. Tablo içeriği örneğin şu şekilde olsun. (Kırmızı, BMW, Yucebilgi)
$parcala = explode(“,”, $ozellikler);
foreach($parcala as $parca){
echo ‘<li>’ .$parca . ‘</li>’;
//Çıktısı şu şekilde olacaktır.
//*
*Kırımızı
*BMW
*Yucebilgi
*// 
}
}
?>

Bu yazımızda PHP explode(); fonksiyonu yardımı ile metin parçalamayı öğrendik. PHP explode(); fonksiyonu ile veritabanında bir tablo içerisinde kayıtlı olan veriyi parçalara ayırma nasıl yapılır öğrenmiş olduk.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.