Reklam

PHP ile Her Sayfaya Özel Meta Bilgisi Eklemek

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere PHP ile her web sayfası için özel Meta Tag belirleme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. PHP ile her sayfaya özel Meta Tag, title, description, og property belirme işleminin nasıl yapılacağına hızlıca başlayalım. PHP ile her sayfaya özel meta tag belirlemek için birbirinden farklı bir çok yöntem kullanılabilir. Bu yazıda sizlere bir dizi içerisine atadığımız veriler ile Meta Tag içeriklerini belirleyeceğiz.

İlk olarak bir değişken oluşturalım. Daha sonra bu değişken içerisine dizi halinde her sayfa için özel olarak kullanacağımız Meta Tag bilgilerini girelim. Örnek kullanım senaryamuzda 3 adet sayfamız olsun. Her sayfa için kullanmak istediğimiz Title ve Description bilgisini dizi içerisine özel olarak yazalım. Bu sayede dizi içerisinden çekmek istediğimiz verileri sayısal olarak değilde dizi içerisinde yer alan nesnelere atanan isimleri kullanabiliriz.

<?php
$metaTags = array (
"homeTitle" => "Anasayfa",
"aboutTitle" => "Hakkımızda",
"contactTitle" => "İletişim",
"homeDesc" => "Yücebilgi.net web sayfasına hoş geldiniz. Tekrar bekleriz...",
"aboutDesc" => "Yücebilgi.net 2017 yılında kuruldu...",
"contactDesc" => "Yücebilgi.net iletişim için des[email protected] adresini kullanabilirsiniz.",
);
?>

PHP ile dizi içerisinde Title ve Description bilgilerini her sayfa için özel olacak şekilde bir değişkene atadık. Şimdi ise değikene atanan dizi içerisindeki verileri sayfalarımıza sıra numarası ile çekeceğiz. Bildiğiniz gibi dizi elemanlarında sayma işlemi 0’dan başlar. Bu nedenle normal şartlarda ilk sırada yer alan dizi elemanını elde edebilmek için $metaTags[0]; şeklinde bir kullanımda bulunmamız gerekir. Ancak yukarıdaki şekilde yazılan bir dizide kolaylıkla hangi nesneyi kullanmak isterseniz ismi ile birlikte ekrana yazdırabilirsiniz. Ekrana yazdırmak için kullanmanız gereken kod yapısını aşağıda görebilirsiniz.

Reklam
<?php 
echo $metaTags['homeTitle']; // Ekrana Anasayfa yazdırır.
echo $metaTags['aboutTitle']; // Ekrana Hakkımızda yazdırır.
?>

PHP ile Her Sayfaya Özel Meta Tag Bilgisi Eklemek isimli yazımızın sonuna geldik. Bu yazıda hep birlikte PHP ile her sayfa için özel Title bilgisi ve Description bilgisi gibi Meta Tag bilgilerini eklemeyi öğrendik. Yazımızı beğenmeyi, paylaşmayı ve yazımızın altına yorum yapmayı lütfen unutmayın.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.