Php ile çoklu dil desteği yapımı
Php ile çoklu dil desteği yapımı
Reklam

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere PHP ile birden fazla dil desteğine sahip bir web sayfasını nasıl yapabileceğinizi anlatacağım. PHP ile multi çoklu dil desteğine sahip web sayfası yapmak için ihtiyacınız olanları bu yazıda anlatıyorum. Anlatım temel bilgi niteliğinde olup, farklı yöntemler ile de çok dil desteğine sahip web sayfaları yapabilirsiniz.

PHP ile Çoklu (Multi) Dil Desteği

PHP ile çoklu dil desteğine sahip web sayfası yapmak için if/else ile $_GET methodunu kullanacağız. $_GET methodu ile tarayıcımıza dil seçimine ilişkin bilgi gönderimini sağlayacağız. Daha sonra if yapımız ile tarayıcıya gönderilen dil seçiminin kontrollerini yaparak seçilen dilde içeriklerin gösterilmesini sağlayacağız. Yani İngilizce dil seçimini yapan kullanıcıya ingilizca içerik gösterimi, Rusça dil seçimi yapan kullanıcıya Rusça içerik gösterimi yapacağız. Şayet kullanıcı herhangi bir şekilde dil seçimi yapmamış ise bu durumda direk olarak kullanıcıya Türkçe diline ait içerik gösterimini yapacağız.

Bunun için ilk olarak dil seçimini yapacağımız bağlantıları oluşturalım.

Reklam
<a href="?tr">Türkçe</a>
<a href="?eng">İngilizce</a>
<a href="?ru">Rusça</a>

PHP ile çoklu dil desteğine sahip sayfamız için dil seçimine ilişkin bağlantılarımızı oluşturduk. Şimdi ise oluşturduğumuz bağlantılara tıklandığında tarayıcıda gösterilen index.php?eng şeklindeki ifadenin denetimini yaparak ingilizce içeriklerin gösterimini yapacağız.

<?php
if(isset($_GET['eng'])) {

echo 'Welcome';

} elseif(isset($_GET['ru'])) {

echo 'Добро пожаловать';

}else {

echo 'Hoşgeldiniz';

}
?>

Yukarıda yer alan kodlar yardımı ile ekrana her üç dilde Holgediniz şeklinde yazdırabiliyoruz. Böylelik kullanıcı İngilizce dil seçimi yaptığında Welcome kelimesini, Rusça dil seçimini yaptığında Добро пожаловать kelimesini, Türkçe dil seçimini yaptığında ise Hoşgeldiniz şeklinde karşılanacaktır.

PHP ile Çoklu Dil Desteği isimli yazımızın sonuna geldik. Yazımızdan faydalandıysan lütfen yazımızı beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın. Merak ettiğiniz konular için lütfen yazımızın altına yorum bırakın…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.