Php ile kategori sistemi yapımı
Php ile kategori sistemi yapımı
Reklam

PHP ile Kategori Sistemi Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere PHP ile kategori sistemi yapma konusunu anlatacağım. Anlatıma konu kategori sistemi basit düzeyde olup alt kategori ekleme seçeneği yoktur. Dilerseniz üzerine eklemeler yaparak alt kategori barındıran ağaç düzeninde yer alan kategori yapılarından yapabilirsiniz. Kategorilere ekleyeceğimiz içerikleri ilgili kategori altında nasıl listeyebileceğimizi de yine yazımızın devamında ayrıca anlatacağım. PHP ile basit kategori yapımı için iki farklı yöntem göstereceğim. İlk göstereceğim yöntem de veri tabanı bağlantısı olmadan kategorileme işlemi yapılacaktır. İkinci yöntemde ise dinamik bir web sayfasında kullanılabilecek kategori sistemini göstereceğim. Dilerseniz PHP ile kategori sistemi yapımı işlemine başlayalım.

I. Yöntem – PHP ile Static Kategori Yapımı

Bu yöntemde PHP ile kategori sisteminde veritabanı bağlantısı kurmadan PHP ile kategori sistemi yapmayı göstereceğim. Öncelikle oluşturmak istediğimiz kategorileri bir değişken içerisine dizi halinde atayalım. Daha sonra dizi içerisinde yer alan kategori isimlerini foreach döngüsü ile ekrana yazdıralım. Yine dizi içerisinde yer alan Türkçe karaktereden arındırılmış halde olan kategori isimlerini de aynı foreach döngüsü içerisinde kategori ismi için bağlantı olarak gösterelim. Bu şekilde kategori ismine tıklandığında sayfada yalnızca seçilen kategori içerisindeki kayıtlar gösterilecektir. Kayıtları ekranda göstermek için if else yapısını kullanarak gerekli methodların yerine getirilip getirilmediğini kontrol edelim. Tüm bu anlatıma ilişkin örnek kod yapısını aşağıda görebilirsiniz.

  <?php
$kategori = array("Ceza Hukuku" => "ceza-hukuku", "Medeni Hukuk" => "medeni-hukuk", "Tazminat Hukuku" => "tazminat-hukuku", "Gayrimenkul Hukuku" => "gayrimenkul-hukuku", "Borçlar Hukuku" => "borclar-hukuku", "Vergi ve İdare Hukuku" => "vergi-ve-idare-hukuku", "Bireysel Başvuru" => "bireysel-basvuru", "Arabuluculuk" => "arabuluculuk", "Hukuk Haberleri" => "hukuk-haberleri", "Mevzuat" => "mevzuat");
foreach ($kategori as $kat => $val) {
 echo '<a href="yazilar?cat='.$val.'">'.$kat.'</a>';
}
?>

II. Yöntem – PHP ile Dinamik Kategori Yapımı

Bu yöntemde PHP ile kategori sisteminde veritabanı bağlantısı kurarak PHP ile kategori sistemi yapmayı göstereceğim. Fazla detaya girmeden veritabanı bağlantısını oluşturduğunuzu varsayarak işlemlere başlıyorum.

Reklam

Şayet veritabanı bağlantısı kurmayı bilmiyorsanız PHP Veritabanı Bağlantısı Nasıl Yapılır isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İlk olarak PhpMyAdmin üzerinden kategori isimli tablomuzu oluşturalım. Daha sonra tablomuz içerisinde catId, catName, catUrl, catStat şeklinde 4 adet sütun oluşturalım.

Sütunlarımız oluşturduktan hemen sonra bir form oluşturarak, formdan gelen veriler doğrultusunda kategori kayıtlarımızı gerçekleştiriyoruz. Kategori sistemimiz ağaç (tree) yapılı sistem değildir. Dilerseniz catStat sütunu ile tablo ilişkilendirme işlemi yaparak kategori yapısını ağaç yapılı sisteme dönüştürebilirsiniz.

PHP ile kategori sistemi nasıl yapılır isimli yazımızın sonuna geldik. Yazımızdan faydalandıysanız lütfen yazımızı beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın. Merak ettiğiniz konulara ilişkin bilgi almak için yazımızın altına yorum bırakabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.