PHP For Döngüsü Kullanımı
PHP For Döngüsü Kullanımı
Reklam

PHP For Döngüsü Kullanımı

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere PHP For Döngü kullanımını anlatacağım. Bir önceki dersimiz olan PHP Foreach Döngü Kullanımı isimli dersimizde döngünün ne olduğunu ve nerelerde kullanıldığını anlattık ve örnekler ile akılda kalıcı hale getirdik. Bu yazımızda ise PHP For Döngü kullanımına bakacağız. PHP programlama dilinde For döngüsü genellikle saydırma ve arttırma işlemleri için kullanılmaktadır. Örnek olarak For döngüsü ile 0’dan 25’e kadar bir saydırma işlemi yapalım…

<?php
for ($i = 0; $i <=25; $i++) {
 echo "Saydım $i <br>";
}
?>

PHP Break Kullanımı

Break kelime anlamı olarak durmak veya kırmak anlamına gelir. PHP dilinde break yapısını döngüyü kırmak (durdurmak) için kullanırız.

Örnek olarak, bir döngü içerisinde 0’dan 10’a kadar saydırma işlemi yaptığımızı varsayalım. Bu saydırma işleminin rakam 5’e ulaştığında durdurulmasını isteyelim. İşte tam burada Break yapısı ile rakamın 5’e eşit olduğunda döngünün durdurulmasını sağlarız. Aşağıda PHP Break kullanımı örneğine ilişkin kod bloğunu görebilirsiniz.

Reklam
<?php
for ($x = 0; $x < 10; $x++) {
  if ($x == 5) {
    break;
  }
  echo "$x <br>";
}
?>

PHP Continue Kullanımı

Continue kelime anlamı olarak devam anlamoına gelir. PHP dilinde continue döngü içerisinde belirtilen eşitliğin sağlanması halinde eşitliğin atlanarak döngünün kaldığı yerden devam etmesini sağlar. PHP Continue kullanıma ilişkin örnek kod bloğunu görebilirsiniz.

<?php
for ($x = 0; $x < 10; $x++) {
  if ($x == 4) {
    continue;
  }
  echo "The number is: $x <br>";
}
?>

PHP For Döngü Kullanımı, PHP Break ve Continue kullanımı konulu yazımızın sonuna geldik. Yazımızı beğendiyseniz yazımızı beğenmeyi ve yorum yapmayı lütfen unutmayın. Aklınıza takılan yerler için yazımı altına yorum yazarak bizlerden destek alabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.