PHP Bot Yapımı
PHP Bot Yapımı
Reklam

PHP Bot Yapımı, PHP Bot Yazma, PHP Bot Script, PHP Bot Veri Çekme

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere PHP ile Bot yazmayı yani başka başka bir internet sitesinden veri çekmeyi anlatacağım. PHP ile başka sitelerden veri çekme işlemi için yani PHP ile bot yapmak için PHP Simple HTML DOM Parser isimli kütüphaneyi kullanacağız. Bu sayede kolayca karşı sitedeki verileri kendi sayfamıza çekmiş olacağız. Daha sonra istersek bu verileri kendi veritabanımızda kayıt altına alabiliriz. Yahut verileri ziyaretçilere gösterebiliriz. Şimdi ise yavaştan PHP Bot ile veri çekme, PHP bot yazma, PHP Bot Script uygulamamıza başlayalım.

PHP ile bot yazma / yapma işlemi için örnek bir proje yapacağız. Projemizde Twitter isimli sosyal medya platformundaki Trends Topic Hashtag verilerini yayınlayan “twitter-trends.iamrahit.in” isimli internet sitesinden çekeceğiz. Daha sonra çektiğimiz verileri düzenleyerek ekrana yazdıracağız. Haydi başlayalım…

İlk olarak simplehtmldom.sourceforge.net sayfasına girerek PHP Bot kütühanesini bilgisayarımıza indiriyoruz. Daha sonra indirdiğiniz .zip uzantılı dosyayı sunucumuzun çalıştığı dizin içerisine ayıklıyoruz. Ayıklama işlemini bitirdikten sonra index.php sayfamıza simple_html_dom.php isimli dosyayı import ediyoruz.

Reklam
<?php
include 'simple_html_dom.php';
?>

Import işlemini yaptıktan sonra artık ilgili internet sitesinden veri çekme işlemini kolaylıkla yapabiliriz. Aşağıda trend topic verilerini çektiğimize ilişkin kod bloğunu görebilirsiniz.

<?php
include 'simple_html_dom.php';
$html = file_get_html("https://twitter-trends.iamrohit.in/");
$titles = $html->find('a[class=tweet]');
?>

Yukarıda yer alan kod bloğu içerisindeki $html değişkenine verileri çekeceğimiz sayfayı atıyoruz. $titles değişkeni ile site içerisindeki çekmek istediğimiz veriyi seçiyoruz. Veriyi seçerken html elementini (a, span, div, td vb.) ve varsa class bilgisini yazıyoruz. Gerekli bilgileri değişkene atadıktan sonra artık verilerimizi Php Foreach Döngüsü içerisine alabiliriz. Döngüler hakkında bilgi almak için PHP Foreach Döngüsü isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

<?php
include 'simple_html_dom.php';

$html = file_get_html("https://twitter-trends.iamrohit.in/");

$titles = $html->find('a[class=tweet]');
$number = $html->find('th[class=sml]');
foreach($titles as $title) {    
    echo "<div class='satir'>" . $title->plaintext."</div>";    
}
?>

Evet arkadaşlar PHP ile Bot Yapma, PHP ile Bot Yazma, PHP Bot Script ile PHP Bot Veri Çekmek isimli yazımızın sonuna geldik. Konu hakkında daha fazla detaylı bilgi almak için PHP Simple HTML Dom Parse web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Yazımızdan faydalandıysanız lütfen yazımızı beğenmeyi unutmayın ve yorum yapmayı unutmayın. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.