PHP 404 Hata Sayfası Oluşturma ve .htaccess Ayarları

1
471
Reklam
php 404 hata sayfası oluşturma
PHP 404 hata sayfası oluşturma

Merhaba arkadaşlar,  bu yazımızda sizlere PHP ile 404 Hata Sayfası oluşturmayı ve .htaccess dosyası üzerinden gerekli ayarlamaları nasıl yapacağınızı anlatacağız. 404 hata sayfaları ile internet sayfanızı ziyaret eden kullanıcılara internet sayfanızda yer almayan bir sayfaya ulaşmak istediklerinde istediğiniz bir sayfanın açılmasını sağlarsınız. Bu sayede internet sayfanızda olmayan sayfalar için düzenli ve güzel bir sayfayı kullanıcılarınıza göstermiş olursunuz. 404 hata sayfası oluşturmak için gerekli işlemlere dilerseniz başlayalım.

Tanım: HTTP 404, bir sunucuda istenen verinin yani dosyanın bulunmadığını ifade eder. 404 hata kodu genel olarak Dosya bulunamadı, Sayfa bulunamadı biçiminde son kullanıcıya gösterilir. Bu sayede kullanıcının anlamsız hatalar ile karşılaşmasının önüne geçilmiş olur.

İlk olarak HTTP 404 Not Found sayfamızı oluşturalım. Ben bunun için 404.php adında bir dosya oluşturdum. Daha sonra dosya içerisine internet sayfasında kullanmış olduğum header ve footer isimli dosyaları include ettim. Orta alanı ise sayfa bulunamadı hatasının gösterileceği yer olarak belirledim. Bu sayede 404 hata sayfası ile karşılaşan kullanıcılar internet sayfasının bütünlüğünün dışına çıkmamış olacaktır.

Reklam

Örnek bir 404.php dosyasının içeriğini aşağıda görebilirsiniz. Kendi isteğiniz doğrultusunda hata sayfaları tasarlayabilirsiniz.

<?php
include ('header.php');
?>

<div class="container p-4 mt-5 mb-5">
<h1>Aradığınız sayfa bulunamadı!</h1>
</div>

<?php
include ('footer.php');
?>

Şimdi ise .htaccess dosyası üzerinden hata sayfamızın yönlendirme işleminin nasıl yapılacağına bakalım. Aşağıda yer alan kod satırını kendinize göre düzenleyerek HTTP 404 yönlendirmesini istediğiniz bir sayfaya yaptırabilirsiniz.

<IfModule mod_rewrite.c>
Options +FollowSymLinks
RewriteRule ^sayfa-bulunamadi 404.php [L,NC]

ErrorDocument 404 https://site-adi/sayfa-bulunamadi

</IfModule>

Evet arkadaşlar HTTP 404 PHP ile Hata Sayfası Oluşturma ve .htaccess ile HTTP 404 hata sayfası yönlendirme işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenmiş olduk. Başka bir yazıda görüşmek üzere…

Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.