Pearl Harbor Sonuçları
Pearl Harbor Saldırısı - Amerika Japonya Savaşı
Reklam

Pearl Harbor Saldırısı Amerika ve Japonya

Pearl Harbor Saldırı Amerika ve Japonya arasında yaşanmıştır. Pearl Harbor Saldırısı, Japon İmparatorluk Deniz Kuvvetleri’nin 7 Aralık 1941 sabahı Hawaii adalarının Oahu adasında bulunan Pasifik Filosu ve Pearl Harbor askerî üslerine karşı düzenlediği sürpriz saldırıdır. Japonya’nın gerçekleştirdiği bu saldırı Hiroşima ve Nagasaki’ye atom bombasının atılmasına sebep olacaktır. Japonya’nın gerçekleştirdiği operasyonun amacı, Büyük Okyanus’ta kuvvetle muhtemel olan bir Amerikan askeri müdahalesini önlemektir. Saldırı sonucu Japonya 12 Amerikan savaş gemisini ciddi şekilde hasara uğratmış veya batırmış ve 188 savaş uçağını imha etmiş ve 2.403 Amerikan askeri ile 68 sivilin ölümüne neden olmuştur. Uzun dönemde, Pearl Harbor saldırısı Japonya için stratejik bir hataydı.

Saldırı her ne kadar geniş ölçülü bir yıkım için kayda değerse de, uzun dönem için kayda değer bir şey ifade etmemektedir. Japonya, Amerikan Uçakgemilerini yok etmiş olsaydı, Birleşik Devletler, Pasifik Filosu açısından önemli bir darbe yemiş olacak ve bir yıl belki daha fazla bir süre toparlanamayacaktı. Böyle olunca Zırhlıların elenmesi, Birleşik Devletler’e zırhlıların yerine uçakgemileri ve denizlatılar koymaktan ve bütün inancını bunlara yüklemekten başka bir seçenek bırakmadı ki bu araçlar Amerikan Donanması Japon saldırısını bu araçlarla durduracak ve nihayetinde geri sürecekti. Japon stratejisinin en büyük yanılgısı ise son Pasifik savaşı her iki donanmanın zırhlıları arasında olacaktı ve sonuç olarak Yamamoto zırhlılarını hiçbir zaman olmayacak kesin bir zırhlı savaşı için biriktirecekti.

Bu savaşın tarihi değiştiren etkileri olmuştur. Japon Deniz Kuvvetleri’nin ABD donanmasındaki uçak gemilerini batırmakta başarısız olması etkinin askeri boyutunu önemsiz kılmıştır. Kaldı ki, uçak gemileri batmış olsaydı dahi bu Japonya’ya uzun dönemde yardımcı olamayacaktı. Saldırı ABD’yi ve onun dev endüstriyel ekonomisini İkinci Dünya Savaşı’na yöneltmiştir ve Birleşik Devletler müttefiklerine Almanya, İtalya ve Japonya’yı yenmeleri için büyük miktarda silah ve cephane yardımı yaparak 1945’teki kesin yenilgiyi etkilemiştir.

Reklam
Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.