Pardus'ta uygulama yükleme
Pardus'ta uygulama yükleme
Reklam
Pardus'ta uygulama yükleme
Pardus’ta uygulama yükleme

PARDUS’ta Uygulama Yükleme Yöntemleri

PARDUS’ta uygulama yükleme nasıl yapılır bunun üzerine yazmış olduğumuz bu yazıya hoş geldiniz. Yerli ve milli işletim sistemi olarak lanse edilen PARDUS, debian tabanı üzerine kuruludur. Yani bu demek oluyor ki Debian linux’te kullanılan komutlar PARDUS işletim sisteminde de kullanılabilir. Başka bir deyişle PARDUS işletim sisteminde bir sorun yaşadığınızda aynı sorunu debian işletim sistemi kullanan kullanıcıların yöntemleriyle büyük ölçüde çözebilirsiniz demektir. Türkiye’de gün geçtikçe daha da yaygınlaşan PARDUS kullanımı ile birlikte insanların yeni uygulama yükleme, oyun oynama, uygulama çalıştırma gibi istekleri de gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Şimdi PARDUS’ta uygulama nasıl yüklenir, uygulama nasıl çalıştırılır veya PARDUS’a oyun nasıl yüklenir konularına giriş yapalım.

PARDUS’ta uygulama nasıl yüklenir?

Evet değerli PARDUS kullanıcıları, bilgisayarınıza uygulama yüklemek için kullanmanız gereken komut son derece basit olup bu komutları aşağıdaki şekilde uygulayabilirsiniz.

sudo apt-get install teamviewer
sudo apt-get install skype

Yukarıda yer alan apt-get install komutu ile uygulamaları indirip kurabilirsiniz. Uygulama yükleme hatası ile karşılaşırsanız bunun için aşağıdaki komutlar yardımı ile sisteminizi ve deponuzu güncelleyin. Daha sonra indirmek istediğiniz uygulamayı tekrar deneyin.

Reklam
sudo apt-get update
sudo apt upgrade

Uygulama yüklemek için kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise PARDUS sistem ayarları kısmında yer alan Synaptic Paket Yöneticisidir. Aşağıda ki resimde de göreceğiniz gibi uygulamayı açtığınızda ara kısmına indirmek istediğiniz programın adını yazmanız yeterlidir. Sonrasında indirmek istediğiniz programın sol yanında yer alan kutucuğu işaretleyerek yukarıda yer alan uygula butonuna basıyorsunuz ve kurulum işlemi başlıyor. Kurup memnun kalmadığınız uygulamaları ise yine ara kısmında bularak, sol yanında yer alan kutucuğa tıklayarak mavi olan tiki çarpı hale getirerek uygula tuşuna basarak kaldırabilirsiniz. 

PARDUS’ta harici olarak indirdiğiniz bir uygulamayı kurmak için öncelikle indirdiğiniz dosyaya çalıştırılma izni vermeniz gerekir. Bunun için ise ihtiyacınız olan komut aşağıda verilmiştir.

sudo chmod +x dosyaadi.uzanti

Dosyaya çalıştırılma izni verildikten sonra artık sıra uygulamayı çalıştırmaya geldi. Bunun içinde yine aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir.

sudo ./dosyaadi.uzanti

Bu komutu girdiğinizde artık indirmiş olduğunuz uygulama grafik arayüz kurulumuna sahip ise karşınıza uygulamanın kurulum ekranı gelir. Şayet grafik kurulum ekranı yoksa kurulum işlemi terminal üzerinden yapılır.

Bir başka uygulama yükleme komutu ise aşağıdaki gibidir. Bu komut sayesinde yerel makinenize indirmiş olduğunuz paketleri kurabilirsiniz. Ancak şunu belirtelim ki bu komut ile kurulum yaptığınız da uygulamalar bağımlılıklara ihtiyaç duyuyorsa, bu komut ile yükleme yapıldığında bağımlılıklar otomatik olarak kurulmaz.

sudo dkpg -i uygulama.deb

PARDUS’a uygulama yükleme yöntemleri içerisinde en çok kullanacağız yöntem synaptic paket yöneticisi olacaktır. Kolay kullanımı ve grafik arayüzü ile tercih sebebidir. Tüm bu uygulama yükleme yöntemlerinin yanında PARDUS ekibi tarafından geliştirilen PARDUS Mağaza’da deneme aşamasında geliştirilmeye devam etmektedir. Sitemizi takip ederek PARDUS mağazanın gelişimi ve genel gelişimi hakkındaki en güncel haberlere ulaşabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.