Pardus Virtualbox kurulumu nasıl yapılır
Pardus Virtualbox kurulumu nasıl yapılır
Reklam
Pardus Virtualbox kurulumu nasıl yapılır
Pardus Virtualbox kurulumu nasıl yapılır

PARDUS VirtualBox Kurulumu Nasıl Yapılır?

Pardus virtualbox kurulumu nasıl yapılır konusunda detaylı bir inceleme yazısı ele aldık. Bu yazının sonunda sizde PARDUS yüklü bilgisayarınıza Virtualbox kurulumu yapabileceksiniz.

Virtualbox Nedir? 

Virtualbox bir sanal makine uygulamasıdır. Bu uygulama ile bilgisayarınıza sanal işletim sistemi kurabilirsiniz. Bu sayede birbirinden farklı işletim sistemleri kullanarak test edebilirsiniz.

Reklam

Başka bir açıdan bakıldığında bilgisayarınızı sunucu için hazırlayabilir ve her bir sunucu için donanım yapılandırmasını farklı atayabilirsiniz. Örneğin işlemciye limit koyabilir, ram miktarını sınırlandırabilirsiniz. Güvenlik açısından bakıldığında sanal makine kullanmak daha avantajlıdır. Sanal makine de çalışan işletim sistemine virüs bulaşsa bile ana sistem bu virüsten hiç bir şekilde etkilenmez.

Sanal makine uygulamaları genellikle sunucu sahipleri tarafından kullanılır. Yukarıda da değindiğimiz üzere sanal makine ile sunucunun bileşenleri parçalanıp her bir kullanıcıya farklı veya aynı özellikte sistem bileşeni atanır. Bu şekilde tek bir sunucudan birden fazla sunucu elde edilmiş olur. Bu şekilde hosting firmaları kâr oranlarını yükseltmektedir.

Sizde kişisel bilgisayarınızda virtualbox’u deneyebilir ve test edebilirsiniz. Şimdi yavaş yavaş “pardus virtualbox kurulumu nasıl yapılır”a ilişkin yazımıza geçelim.

PARDUS Virtualbox Kurulumu

“Pardus için Virtualbox”u indirme bağlantısına tıklayarak indirin!

https://download.virtualbox.org/virtualbox/5.2.18/VirtualBox-5.2.18-124319-Linux_amd64.run [Sağ tık hedefi farklı kaydet yapın..]

Yukarıda ki bağlantıdan kurulum dosyasını indirelim ve “Pardus Virtualbox kurulumu”na başlayalım.

  1. Aşama olarak indirdiğimiz dosyaya çalıştırılma izni vermemiz gerekir. Aşağıdaki komut ile indirmiş olduğumuz virtualbox kurulum dosyasını çalıştırılabilir duruma getiriyoruz.
    sudo chmod +x dosyaadi.run
  2. Dosyaya çalıştırılma izni verildikten sonra şimdiki komut ile virtualbox kurulum dosyasını çalıştırmaya başlıyoruz.
    sudo ./dosyaadi.run
  3. Bu aşamada artık videodaki gibi kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Tüm aşamaları sorunsuz olarak yerine getirmişseniz artık virtualbox programını çalıştırabilirsiniz. Virtualbox programı açıldığında “Pardus virtualbox kurulumu nasıl yapılır” sorusunun cevabını vermiş olduk. Şimdi kısa bir virtualbox kullanımına göz atalım.

Devamı bekleniyor…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.