PARDUS kurulum sonrası yapılandırma
PARDUS kurulum sonrası yapılandırma
Reklam
PARDUS kurulum sonrası yapılandırma
PARDUS kurulum sonrası yapılandırma

PARDUS Kurulum Sonrası Yapılması Gerekenler

PARDUS işletim sistemini yeni kurmuş olan kullanıcılar için hazırladığımız bu yazıda uygulama kurulumu nasıl yapılır, hangi uygulamalar kurulmalıdır, ve ne gibi özelleştirmeler yapılabilir bunları anlatıyoruz.

PARDUS kullanıcıları kurulumu bitirdiklerinde PARDUS masaüstü ekranı ile karşı karşıya kalırlar. PARDUS ile ilk defa Linux deneyimi yaşayacak olan kullanıcıların ilk andan “aaa ben ne yaptım” dediklerini duyar gibiyim ama korkmayın yücebilgi.net sizleri bu endişeden kurtaracak bilgiye sahip. Hatta yazımız ile ilgisi olmayan durumlarda bile yorum bırakarak sorularınızı bizlere sorabilirsiniz.

PARDUS’ta olmazsa olmaz uygulamalar listesi

Resim düzenleme uygulaması Pinta, Pixeluvo, Gimp…
Uzak masaüstü Teamviewer…
FTP uygulaması Filezilla…
Metin editörü Gedit, Atom, Vim…
Video Düzenleme Programı Kdenlive, Openshot, Lightworks…
Ekran kayıt programı SimpleScreenRecorder…
Torrent programı Qbittorent…
Sanal makine VirtualBox
Müzik ve Video Deepin Film, Deepin Music, VLC…
Oyun Steam…

 

Reklam

PARDUS Özelleştirme

PARDUS özgür ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu yapısı ve özgür yapısı sayesinde oldukça esnektir. Dilediğiniz masaüstü ortamını kurarak kullanmanıza olanak sağlar. Gnome, Deepin, KDE, Budgie gibi masaüstü ortamlarını paket olarak indirerek kendi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz. Masaüstü ortamlarından çabuk sıkılıyorsanız her oturum başlangıcında istediğiniz ortamı seçerek kullanıma başlayabilirsiniz.

PARDUS ön tanımlı olarak XFCE arayüzü ile gelir. XFCE arayüzü sade ve oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Pencere stillerinden, panel tasarımına kadar en ince ayarları dahi özelleştirmeniz için imkan sağlar. Bunun yanında giriş yöneticisi olarak Gnome Display Manageri kullanarak daha şık bir açılış ekranı ile de sisteminizi başlatabilirsiniz. Tüm bu özelleştirmelerin yanında masaüstü ekranınızı güzelleştirmek isterseniz Conky isimli widget uygulamasını kullanabilirsiniz. Tarih, Saat, Ram ve Disk kullanımı, CPU kullanımı gibi tüm değerleri anlık olarak izleyebileceğiniz kısayollar oluşturabilirsiniz. Birbirinden farklı temalar ile PARDUS sisteminize ayrı bir hava katabilirsiniz.

PARDUS yüklü bilgisayarınızı özelleştirmek için veya şu konuyu nasıl yapabilirim diye düşünüyorsanız bu yazının altına yorum bırakarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Reklam

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.