özgüven nasıl kazanılır
özgüven nasıl kazanılır
Reklam
özgüven nasıl kazanılır
özgüven nasıl kazanılır

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven kelime anlamı olarak kişinin kendine olan güvenini ifade eder. Peki kişinin kendine olan güveni yani özgüven nasıl kazanılır? Özgüven kazanmak insanın kişisel gelişimi için büyük önem taşır. Bunun yanında kişiyi motive ederek kişinin özgüvenli olduğunu davranışlarına yansıtır. Kendine güveni olan kişiler hayata daha iyi tutunurlar, daha mutlu ve sürdürülebilir bir yaşam sürerler. Özgüven bir diğer şekilde kişinin kendine odaklanmasını, kendini kontrol altına almasını sağlar. Bu durumda kendini daha fazla tanıyan kişi kendi ile barışık şekilde mutlu bir yaşantı devam ettirir. Özgüven kazanılması adına uygulanabilecek yöntemlere yazımızın devamında yer verdik.

Özgüven Nasıl Kazanılır – Bağımsızlık

Sorumluluk Üstlenmek: Kişi sorumluluk üstlenerek kendine güvenini pekiştirir. Gündelik hayatta son derece basit olan, okula veya işe zamanında gitmek, ev geçindiren kişilerin için zamanında alışveriş yapmak, zamanında fatura ödemek, mali kontrol korumak gibi konularda sorumluluk bilincinde olan kişilerin kendilerinde hissettikleri güven daha fazladır.

Reklam

Kişisel Yeterlilik: Kendi tercihlerini yapmak kişiye özgüven kazandırır. Doğum gününde mekan seçimi veya tatil yeri seçimi gibi tercihlerde son sözü üstlenmek kişinin özgüven kazanmasına yardımcı olur.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Bilgi Sahibi Olun: Bilgili olan kişi lider konumundadır, bu nedenle bilgi sahibi olmak, kişiye kendi kararlarını verme ve bağımsızlığınızı iddia etme gücü verecektir. Pek çok alanda bilgi sahibi olmak işyerinizde veya okulda, yaşadığınız şehirde, ülkenizde ve dünyada neler olduğunu takip ederek güncel konular üzerinde hakimiyet kazanırsınız. Bulunduğunuz toplumsal alanlarda bilginiz üzerine dinlenir ve kabul görürsünüz ki bu da özgüven kazanmanıza büyük oranda katkı sağlar.

Ev Sahibi Olun: Ev sahibi olmak kişinin kendine olan güvenini artıracak en iyi yollardan biridir. Ev sahipleri kira şartlarını değiştirerek beklemediğiniz bir durumda sizi zor duruma sokabilir. Ev sahibi olan kişinin her zaman kendine ait başı sıkıştığında gidebileceği bir yeri olduğunun farkında olması özgüvenini yükseltir.

Sağlıklı Olun: Haftada 3-4 defa düzenli egzersizler yaparak kan basıncınızı düşürebilirsiniz. Temiz ve sağlıklı yiyecekler kullanmaya özen gösterin. Formda olan bir vücut kendinize güvenmenizi sağlar.

Özgüven Nasıl Kazanılır – Sonuç

İyi bir iş sahibi olmanın yanında iyi niteliklere sahip olmak gerekir. Tasarruf ederek, maddiyatı iyi yönetmek, diğer insanların ne dediklerine çok fazla katlanmayıp kendi hayatımızı ciddiye almak özgüven kazanmak için önem arz eder. Günlük işler ve hedefler karşısında, zihinsel sağlığımıza özen göstermek, farklı insanlar ile tanışmak, başkalarının hayatımıza müdahale etmesine izin vermemeye dikkat etmeliyiz. (aile büyüklerinin söyledikleri her zaman dikkate alınmalıdır.) Cesaretli ve bilgili, sezgi gücü kuvvetli sağlıklı bir yaşam özgüven için olmazsa olmazlardandır. Mutlu yaşamlar 🙂

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.