Ötenazi Nedir? Hangi Ülkelerde Yasaldır?
Reklam
Ötanazi Nedir? Hangi Ülkelerde Yasaldır?

Ötanazi nedir? Hangi ülkelerde yasaldır?

Ötanazi nedir? hangi ülkelerde yasaldır? sorusu son zamanlardan sıkça duyulur hale geldi. Son zamanlarda ötanazi yaptıran insan olarak adını sıkça duyduğumuz Avustralya’lı bilim adamı 104 yaşındaki David Goodall’dır. Ötanazi yaptırma sebebi olarak ise kötüye giden yaşam standartlarını gerekçe göstermiş ve etrafındaki insanlara yük olmak istemediğini söylediği iddia ediliyor.

Ötanazi Nedir?

Ötanazi iyileşmesi mümkün olmayan, hayata kazandırılması imkansız olan canlıların yaşamlarına son verme işlemine denir. Dünya üzerinde dermanı henüz keşfedilmemiş olan pek çok hastalığa sahip ve acılar içerisinde kıvranan insanların başvurduğu bir ölüm yöntemi olan ötanazi dünya üzerinde sadece İsviçre’de yasal yollar ile yapılmaktadır. Acısız ölüm olarak adlandırılabilecek olan ötanazi işlemi hastaların içeceklerine katılan kimyasallar ile yapılıyor. Hastalar içeceklerini yudumladıktan ortalama yarım saat sonra derin bir uykuya dalarak bu dünyada ki hayatlarına son veriyorlar. Ötanazi yaptıran insanların çevresi tarafından bu olay çok acı bir gerçek olarak nitelendirilse de malesef acı çeken ve bu hayattan hiç bir beklentisi kalmamış olan insanlar yaşamlarını sonlandırmak için bu yola başvuruyorlar.

Ötanazi hangi ülkelerde yasaldır?

Ötanazi işlemi dünya genelinde sadece İsviçre’de yasaldır. En popüler ötanazi klinikleri İsviçre’nin Zürih kentindedir. Bu sebepten ötürü dünya üzerinde yer alan insanlar yasal yollardan ötanazi yaptırmak için İsviçre’ye gitmektedir. Yukarıda da yer verdiğimiz gibi yakın zamanda ötanazi yaptıran Avustralya’lı bilim adamı David Goodall’da ötanazi yaptırmak için ötanazi işleminin yasal olduğu İsviçre’ye gitmiştir. Dünya üzerinde bunun gibi pek çok örnek vardır. Şifası olmayan umutsuz ve çaresiz insanlar ötanazi yaptırmak için binlerce kilometrelik yolları aşıp İsviçre’ye kadar gidiyorlar ve burada yaşantılarına son veriyorlar.

Reklam
ötanazi nedir? ötanazi haram mı?

İslami açıdan ötanaziye bakış;

İslam dinine göre ötanazi bir çeşit intihar biçimidir. Yüce yaratıcımız olan Allah’ın bizlere bahşettiği bu canı yine yalnızca Allah alabilir. Kimse yaşadığımız bu dünyaya kendi isteğiyle gelmediği gibi kendi isteğiyle de bu dünyadan göç edemez. Bu yüzden insanların ötanazi yaptırmaları haramdır. Ülkemizde  ötanazi yaptırma geleneği yok diyebiliriz. İsviçre’ye ötanazi yaptırmak üzere giden insanların çoğunluğu İtalya, İngiltere, Almanya gibi ülkelerden gitmektedir.

Paylaştığımız bu yazının sizler için örnek teşkil etmemesini temenni ediyoruz. Paylaşma amacımız insanları son zamanlarda çokça merak edilen ötanazi hakkında bilgilendirmektir.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.