Oruç Nedir? Oruç Nasıl tutulur? Oruç kimlere farz kılındı?
Reklam

Oruç Tutmak Nedir ve Nasıl Tutulur?

Oruç Tutmak Nedir ve Nasıl Tutulur?

Oruç Tutmak Nedir ve Nasıl Tutulur?  Oruç İslam dinini kabul etmiş olan, Allah’a iman eden Müslümanlar’a Ramazan aylarında farz kılınmış bir ibadettir. Aynı zamanda İslam’ın şartlarından biridir, hicretten bir buçuk sene sonra şabân ayının onuncu günü farz kılınmıştır.

İnsan oruçlu olduğu süreçte güler yüzlü, sinirlerine hakim, kalp kırmamayı bilmeli ve diğer insanları mutsuz etmemelidir. Oruç insana sinirden öte iyi huy ve güler yüzlü olmayı getirmelidir. Gerçek müslüman kul hakkına girmekten sakınır ve yardımlaşmayı, ikramda bulunmayı, cömertlikte birbiri ile yarışmayı sever sevmelidir. Ellerimizi yüreğimize koyup Tefekkür edip, Rabbimizin bizlere vermiş olduğu bunca güzel nimetleri düşünelim. Etrafımızda muhtaç olan kimselere yardım edelim, el uzatalım yalnız olmadıklarını kendilerine hissettirelim.

Oruç ile ilgili merak edilen ve bilinmesi gerekenleri bir kaç başlık altında ele alalım.

Reklam

Oruç tutmak için niyet nasıl edilir?

Oruç tutmak için kalbimizden niyet edip, dil ile de ikrar etmemiz gerekir. “Niyet ettim Allah rızası için bugün ki imsak vaktinden akşam vaktine kadar oruç tutmaya” demek yeterlidir.

Oruç tutması farz olan ve farz olmayan kimseler;

  • Aklı bali olup, ergenlik çağına gelmiş ve oruç tutmasına mani olan sebepleri olmayan her Müslüman’ın Ramazanda oruç tutması farzdır.
  • İslam’da ergenlik çağına gelmemiş kimseler(çocuklar) ve akli melekeri yerinde olmayanlar(deliler)  sorumluluk altında değildir. Bu vesile ile oruç tutmak saydığımız bu nitelikteki insanlara farz değildir.

Oruç Hangi Hallerde Tutulmayabilir?

 

Kuran’da “Ey inananlar! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah’a karsı gelmekten sakınasınız diye, size de sayılı günlerde farz kılındı. içinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günler sayısınca diğer günlerde tutar. Oruca dayanamayanlar, bir düşkünü doyuracak kadar fidye verir. Kim gönülden iyilik yaparsa, o iyilik kendisinedir. Eğer bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha iyidir.” buyrulmaktadır (Bakara 2/183-184).

Değerli Müslümanlar Oruç ibadeti bizlere büyük bir hediyedir. Oruç tutmak kişiye tefekkür etmeyi ve kendisini gözden geçirmesini sağlar. Oruç tutmak nefis ile mücadele etmek, tüm haramlardan uzaklaşmak ve sadece Allah için ibadet etmektir. Gözlerini, dilini, elini kısaca tüm bedenini ve ruhunu halis niyetle oruç tuttuğunda günahlardan arındırarak huzura ulaşır. Kişi oruç tutarak, bu zamanda en çok unutulan ve akıllara gelmeyen “aç olan, açıkta olan” insaları biraz olsun hatırlar belki aklına getirir.

Oruç tutmak Kimsesizlere ve yetimlere yardım etmek üzerimize vazifedir.

Oruç sadece aç kalmak değildir, Allah’a olan sorumluluklarımızı gözden geçirip tekrar kişinin kendine çeki düzen vermesi için mükafatı bol bir ibadettir. Gelip geçen bu dünya hayatında, dilinden ve elinden emin olunan Müslümanlardan olmayı Yüce Mevla bizlere nasip eylesin.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.