Reklam

Yerli e-mail hizmetleri neden yok?

Yaşadığımız zaman itibariyle artık her bilgiye ulaşabilir ve bu bilgileri kullanarak yeni bir şeyler ortaya koyabilir durumdayız. Peki bu haldeyken neden ücretsiz sunulan yerli ve kaliteli bir mail sağlayıcımız yok? Türkiye uzun yıllardır Hotmail, Yandex, Yahoo, Gmail gibi yabancı sağlayıcıların e-mail hizmetlerini kullanıyor daha doğrusu kullanmak zorunda kalıyor. Türkiye’de yazışmaların pek çoğu Microsoft’a ait olan Hotmail veya Google’ye ait olan Gmail üzerinden yapılıyor. Herkesten tarafından da iyi bilinir ki hizmet sağlayıcı firmaların veri merkezleri kuruldukları veya işletme kaydının bulunduğu ülkelerdedir. Yazılan her mail, depolanan her bilgi, resim veya herhangi bir şey dışarıda yer alan sunucularda barınıyor demektir. Yani Türkiye’de yaşayan halkın pek çok bilgisi adı geçen firmaların veri merkezlerinde yer alıyor.

Türkiye’de genel olarak maalesef ortaya konan projelerde destek elde edebilmek pek mümkün değil. Özellikle herhangi bir gelir sağlamayacak olan, tamamen ücretsiz hizmet verecek olan bir e-posta projesinde destek bulmakta kolay olmayacaktır. Fakat şurası unutulmamalıdır ki en başından kodlanacak olan bir mail sistemi ile yerel sunucularda barınan veritabanları Türk vatandaşlarının daha fazla güvende olması anlamına gelir. Gelen giden e-posta yazışmalarının da ülkemizde yer alan sunucular üzerinden gerçekleştirilmesi özellikle yine yazışmaların güvenliği açısından çok büyük öneme arz eder.

Yukarıda sayılan tüm bu avantajlarının yanında en büyük dezavantaj sunucu masraflarının sunulan e-posta hizmeti ile karşılanamıyor olmasıdır. İşte bu durumda devlet desteği ile veya çeşitli fonlar yardımıyla giderlerin üstlenilmesi gerekir.

Reklam

Türkiye’de ücretsiz mail hizmeti sunan yerel firmalardan biri MYNET’dir. Uzun yıllardır ülkemizde hizmet veren Mynet haber portalı – oyun – galeri ve daha bir çok alanda içerik sağlar.

http://pttkep.gov.tr/ Adresi ile resmi tebligatların da e-posta adresinize yapılabileceği kayıtlı eposta adresinin sahibi olabilirsiniz. PTT tarafından sunulan bu hizmet ücrete tabidir. Daha detaylı bilgi almak için paragrafın başında yer alan bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Tüm bu yerli sağlayıcıların dışında neden marka haline gelmiş bir mail hizmetimiz yok?


Devamı geliyor

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.