Neden Pardus kullanmalıyım
PARDUS | Hızlı - Güvenli - Özgür - Ücretsiz
Reklam
Neden Pardus kullanmalıyım
PARDUS | Hızlı – Güvenli – Özgür – Ücretsiz

Neden PARDUS Kullanmalıyım?

Merhaba yücebilgi okurları çoğunuzdan neden PARDUS kullanmalıyım sorusunu duyar olduk. Bu yazıda sizlere PARDUS kullanmanız için gereken sebepleri tek tek sıralayacağız. Sonrasında tekrar PARDUS kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz. PARDUS kullanmak için sebepleri sıralayalım.

PARDUS ücretsizdir!

PARDUS işletim sistemi tamamen ücretsizdir. Herhangi bir lisans ücreti ödemenize gerek yoktur. Hatta elinizde ki PARDUS işletim sistemine ait imaj dosyasını çoğaltabilir ve satabilirsiniz.

Reklam

PARDUS özgürdür!

PARDUS işletim sistemi özgürdür. Açık kaynak kodlu yapısı sayesinde tamamen özelleştirilebilir haldedir. Dilediğiniz uygulamayı kurabilir ve yönetebilirsiniz. Sisteminizde sizin bilginiz dışında çalışan herhangi bir işlem yürütülmez. Özgür yapısı sayesinde kullanıcıyı belli şeylere zorlamaz, kendi haline bırakır.

PARDUS açık kaynak kodludur!

PARDUS işletim sistemi açık kaynak kodludur. Dileyen herkes sistemin kaynak kodlarını açıp inceleyebilir. Güvenlik tehdidi oluşturduğunu düşündüğü kodları değiştirebilir veya kaldırabilir. Yaptığı değişiklikleri topluluğa bildirerek genel çekirdek sürümünde de değişiklik yapılmasına katkıda bulunabilir.

Pardus Güvenlidir!

PARDUS güvenlidir. Açık kaynak kodlu yapısı sayesinde topluluklar tarafından fark edilen güvenlik açıkları hızlıca kapatılır. Bu sayede bilgisayarınıza virus bulaşma ihtimali ortadan kalkar. PARDUS bilgisayarınıza kurduğunuz uygulamalar PARDUS depodan indirildiğinden, indirdiğiniz uygulamalardan virüs bulaşma ihtimali olmaz. Tüm bunlara rağmen eğer bilgisayarınıza virüs bulaşacak olursa PARDUS işletim sisteminin kullanıcı yapısı bulaşan virüslerin sisteme zarar vermesine müsaade etmez. Virüsler yalnızca aktif olan kullanıcının dizini içerisine bulaşır ve sistem dosyalarına zarar veremez. Bu sayede sistemin çökme ihtimali ortadan kalkar.

PARDUS performanslıdır!

PARDUS işletim sistemi hızlıdır. En eski bilgisayarları dahi uçuracak düzeydedir. Düşük sistem tüketimi sayesinde bilgisayarları yormaz ve tam performans çalışmasına olanak sağlar. PARDUS kullanmakta olduğu XFCE arayüzü sayesinde düşük RAM tüketimine sahiptir. Harici ekran kartına ihtiyaç duymadan dahili ekran kartlarında dahi müthiş performansa sahiptir. Sistem kurulduğunda içerisinde son kullanıcının ihtiyacını görecek uygulamaları da içerisinde barındırır. Birkaç örnek vermek gerekirse; Office Programları, Resim Düzenleme Programları ve Müzik Çalar Programları gibi…

PARDUS işletim sisteminde ihtiyaç olmayan hiç bir şey kurulu olarak gelmez. Kullanıcı ihtiyaç duyduğu diğer şeyleri kendisi yükler ve sistemini kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirir.

PARDUS Geniş Uygulama Desteği Sunar!

PARDUS işletim sistemi yıllar boyunca geliştirilen ve halen geliştirilmekte olan DEBIAN tabanını kullanır. Debian tabanı linux dünyasında en çok kullanılan taban dağıtımlardan bir tanesidir. Bu sayede uygulama haznesi çok geniştir ve piyasadaki pek çok uygulama debian tabanlı sistemler ile uyumlu çalışır. Bunlara bir kaç örnek vermek gerekirse; FileZilla, Steam, NetBeans gibi bir çok uygulama gösterilebilir.

PARDUS Donanımları Kendiliğinden Tanır!

PARDUS işletim sistemi sisteminizde yer alan donanımları çekirdeğinde bulunan sürücüler sayesinde otomatik tanır ve sürücü kurulumlarını kendiliğinden gerçekleştirir. PARDUS kurulumu sonrasında bilgisayarınız kullanıma hazır haldedir. Fazladan sürücü kurulumu gerekmez. En yeni donanımlardan en eski donanımlara kadar pek çok donanıma destek sağlar.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.