Müddetname Nasıl Hesaplanır?

29
5234

Müddetname nedir?

Müddetname, Mahkeme tarafından kesinleştirilen hapis yada hapse çevrilen para cezası ilamının infazı aşamasında hükümlünün Ad Soyad, Mahkeme Esas Karar, Gözetim ve tutukluluk bilgileri, Suç tarihi ve Suçun niteliği, Ceza İnfaz Kurumuna girdiği tarih, şartla salıverileceği tarih ve bihakkın tahliye tarihlerini içerir bilgilerin yazılı olduğu belgeye verilen isimdir.

Müddetnameyi Kim Yapar?

Hükümlünün cezasının infazı, cezanın verildiği mahkemenin bağlı bulunduğu İlamat İnfaz Büroları yada Taşra İlamat İnfaz Büroları tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla hükümlülere ait müddetname de bu bürolar tarafından yapılmaktadır. Müddetname hesaplamasını İlamat ve İnfaz da görevli Cumhuriyet Savcısı yapar. Müddetname de Cumhuriyet Savcısı ve düzenleyen Zabıt Katibinin imzası olur. Yine müddetnamenin bir sureti hükümlüye verilir ve teslim aldığına dair hükümlüden imza alınır. Müddetnamenin genelde cezaevleri tarafından yapıldığı sanılmaktadır. Cezaevlerinin müddetname yapmaya yetkileri yoktur. Müddetname’yi hükümlüye tebliğ eder.

Müddetname değişken midir?

Müddetname hükümlünün ilk cezaevine girdiği andan itibaren tanzim edilir. Ancak hükümlü hakkında Mahkemece başka bir gözetim yada tutukluluk sürelerine ilişkin mahsup kararı verilmesi halinde yeniden hesaplama yapılır. Yine Kanun ile hükümlü hakkındaki cezada lehe olan indirim söz konusu olduğunda da müddetname yeniden yapılır. En son yapılan müddetname geçerli olacağından önceki müddetname geçerliliğini kaybeder.

Reklam

Hatalı Müddetname yapılması durumunda hükümlü yada hükümlü vekili ne yapmalıdır?

Hayatın bir gerçeği vardır. Herkes hata yapabilir. Dolayısıyla Cumhuriyet Savcısı da, Zabıt Katibi de hata yapabilir ve hatalı müddetnamenin yapılması durumunda hükümlü derhal kendisine tebliğ edilen müddetnameyi inceleyip, müddetnameye ilişkin gözetim, tutukluluk yada ceza bilgilerinde eksiklik yada fazlalık söz konusu ile derhal müddetnameyi yapan Cumhuriyet Başsavcılığına müddetnameye itiraz mahiyetinde dilekçe yazar ve Cezaevi kanalı ile gönderir. Müddetname ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından incelenir, varsa hata düzeltilip yeniden müddetname tanzim edilir yada itirazın reddine dair karar verilir.

Müddetname nasıl hesaplanır?

Hapis cezaları için müddetname üç ayrı suç tarihine göre hesaplanır. Bu tarihler 01/06/2005 öncesi, 01/06/2005 sonrası ve 01/07/2016 öncesidir. Hükümlünün cezasının infazında bu üç suç tarihi çok önemlidir. Suç tarihi aynı zamanda hükümlünün indirim miktarını da belirleyicidir.

Örnek verelim: Dolandırıcılık suçu işleyen iki hükümlü düşünelim. X şahsı suçu 05/06/2003 tarihinde işlemiş olsun. Y şahsı ise 05/08/2017 tarihinde işlemiş olsun. ve her iki hükümlünün cezasının da 2 yıl 6 ay olarak düşünelim. Bu aşamada X şahsı suç tarihi itibariyle 1/2 + Ayda 6 gün indirim yapılır. Y şahsı ise 1/3 indirimden faydalanır. Daha açık bir ifade ile X şahsı Ceza İnfaz Kurumuna girdiği tarih ile şartla tahliye tarihi arasındaki tamamlaması gereken süre 1 yıldır. Y şahsının ise Ceza İnfaz Kurumuna girdiği tarih ile şartla tahliye tarihi arasındaki tamamlaması gereken süre 1 Yıl 8 Ay dır. 

Şematik olarak müddetname hesaplamalarını aşağıdaki görsel üzerinde görebilirsiniz.

Müddetname Nasıl Hesaplanır?
Müddetname Nasıl Hesaplanır?

Para cezaları içinde müddetname yapılmaktadır. Ancak hapse çevrilen para cezalarında indirim söz konusu değildir. 

Müddetname hesaplamaları ile ilgili merak ettiğiniz hususları da yazımızın altına yorum bırakarak sorabilirsiniz. Umarım makalemiz faydalı olur.

Becayiş Nasıl Yapılır hakkında merak ettikleriniz için Becayiş ile ilgili konumuza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Reklam

29 YORUMLAR

 1. Eşimin kesinleşmiş cezası 3 yıl 6 ay 12 gün 3 gündür cezaevinde. Kapalı da ne kadar kalır, açığa ne zaman çıkar, bizim yapabileceğimiz bir şey var mı? Hiçbir bilgim yok. 🙁

 2. Dogru cevap verebilmemiz icin suç ve suçun tarihi hakkinda da bilgimiz olmasi gereklidir.

 3. Merhaba bir yakinim 2 dosyadan ceza aldim.suc tarihi temmuz 2017 sonrasi .muddetnamede (1.dosya 1 yil 2 ay 17 gun 107/2 md 1/3+25 gun) (2.dosya 6 ay 7 gun 108/1-c md 1/4) yaziyor. Indirimler ve denetimli serbestlik düştükten sonra 69 gun cikiyor +25 gun eklenmis tahliye gunu 16.08.2018 olarak belirlenmis.heaaplamamiz dogru mu ?+25 gun nedir adli para cezasi hapis cezasina mi cevrilmis.Eger öyleyse bu ödenip cezadan düsürülebiliyor mu? Dilekce vs yazmak gerekiyor mu?Bunun detayini nereden ögrenebiliriz.Konu biraz acildir.Cevaplarsaniz cok sevinirim.Verdiginiz bu hizmet icin ayrica tesekkur ederim.

 4. Merhaba. Reşit olmayanlar cinsel ilişki suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası alan birinin (suç tarihi 01/07/2016 öncesinden başlayıp tekerrür eder halde 2017 aralık aylarına kadar) müddetnamesi hakkında bilgi verebilir misiniz?

 5. 671 sayılı KHK ile 01/07/2016 öncesi bile olsa 1/2 indirimden faydalanması mümkün değildir. Yasa Örgüt, uyuşturucu ve cinsel suçları kapsama almadı. Müddetnamesi 5275 sayılı yasanın 107/2 maddesi uyarınca üçte iki indirim yapılmak suretiyle infaz eder.

 6. Adli para cezaları her ne kadar hapis cezasına çevrilse de her daim ödenmesi mümkündür. Adli para cezaları ödendiği gün itibariyle kaydı kapatılır. Ayrıca adli para cezalarında indirim yoktur! bihakkın tahliye gibi düşünün.

 7. Tabiki tamamını yatmıyor. Suç tarihine göre 1/2 (yarısı) yada 1/3 (üçte ikisisi) gibi iyi hal indirimi var.

 8. erkek arkadaşım 3yıl 1 ay 15 gün ceza aldı 2005 sonrası 2016 öncesi şuan 10 gündür kapalı cezaevinde hakkında hiç bilgi alamıyorum duyduğum kadarıyla yarın açığa geçebilirmiş. açıkta ne kadar süre kalır acaba?

 9. Açık Ceza İnfaz Kurumuna geçiş yaptıktan sonra İnfaz Hakimliği tarafından şartla tahliye tarihine kadar denetimli serbestlik tedbiri kararı çıkacak, Suç türü, Suç tarihi bu noktada önemlidir. 01/07/2016 tarihinden önce işlenen suçlarda yatar 1/2 dir. (Mükerrer değilse tabi) Şartla tahliyesine 24 ay kala Denetimli Serbestlik tedbiri uygulanması gerekiyor. Başka bir cezası yoksa çok fazla yatmaz. En kısa sürede çıkar.

 10. Eşim bir yil kesinleşmiş suctan tutuklanma karariyla alindi 2005 sonrasi 2016 öncesini kapsıyor üç gün yatar denetimli serbeslik dediler ben adliye ye gittim bir dosya daha cikti 2 yil cezada ordan var ayni tarihleri kapsiyor bir hafta oldu muddetname gelmedi bayram tatiline girildi bizim yapmamiz gereken birsey var mi normalde çıkması gerekmiyor mu yardımcı olur musunuz

 11. Cezalar içtima edilecek. Yani toplanacak. Sonrasında yeniden müddetname yapılacak. Ondan sonra denetime çıkacak.

 12. Merhaba
  Eşim cezaevinde cezası onaylandı. Ama müddetname gelmedi.Ne zaman gelir.Cezaevinde eşime mi verirler.

 13. Bunun için cezaevindeki kişimi dilekçe yazıyor bizimde müddet namemiz gelmedi bir ay oldu

 14. Kesinleşen hapis cezası ilamlarina ait muddetname derhal yapılmalıdır. 3-5 gün içerisinde yapılır. Fazla gecikmez.

 15. Bi davada para cezası alındı ödendi ceza ve son taksitler verildi bu dosya kapandı anlamına mı gelir infaz filan kalkar mı

 16. Kardeşim uyuşturucu madde satma ve temin etme suçundan (188. Madde) ile yargımlaması sonuçu da 6yıl 3 ay ceza aldı, cezası onayladı. Ne yaratı ne kadardı 4/3 mü yatar 3/2 mi suç işleme tarihi 25.09.2015. 810 gündür tutuklu

 17. Adli para cezası son taksidin ödenmesi halinde İlamat İnfaz Bürosu tarafından yerine getirme fişi düzenlenerek kaydı kapatılır ve mahkemesine iade edilir. dosya kapatılır yani..

 18. Örgütlü ise yada mükerrirleri özgü denetim verilmiş ise: 3/4 indirim uygulanır, örgütsüz ise ve mükerrirlere özgü denetim verilmediği zaman suç tarihi itibariyle 2/3 indirim uygulanır diye biliyorum.

 19. 3 yıl 1 ay 15 gün yatarı var babamın suç ise uyuşturucu suçu tarih 2006 ama mahkeme 08.02.2008 tarihinde açıldı bu suçun yatarı ne kadar acaba ?

 20. Merhabalar cezada indirim ne demek oluyor acaba indirim yapıldıktan sonra mı tatarı hesaplanıyor ?

 21. merhabalar esimin suc tarihi 2001 dir ve 16 yasindadir..ve 2001 yilinda 90 gun yatari vardir..mudatname hazirlanirken hem 1/2 ve ayda 6 gun indirim hemde yattigi mahsup 1 gune 2 gun olarak mi hesaplanir yoksa hangisi lehine ise omu hesaplanir..cunku infaz savcisi sadece bir 1/2ayda 6 gun indirim yapmis mahsubunu 1 gune 2 gun yerine sadece 1 gun hesaplamis..lutfen acil cevap verirseniz..suc turu terore yardim yataklik

 22. Esım 2012 de askerdeyken komutanıyla tartışmıs ve komutanının parmağını kırmış 9 ay mahkeme kararı var ama muddetnamesi 14 gün geçmesine rağmen gelmedı yatarı ne kadardır

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.