Motosiklet bakımı nasıl yapılmalı
Motosiklet bakımı nasıl yapılmalı, Motosiklet bakımı nasıl yapılır
Reklam

Motosiklet Bakımı Nasıl Yapılır?

Motosiklet kullanıcılarının bir çoğu motosikletinin bakımını kendisi yapmak ister. Bu yazımız ile detaylı olarak motosiklet bakımı nasıl yapılır bunu anlatıyoruz.

Bir çok farklı türde motosiklet olması nedeniyle ve her motosikletin kendine has üretim teknolojisi olduğundan bakımları da farklılıklar gösterebilmektedir. Sizlere bu yazıda genel hatları ile standart özelliklerde kara düzen bir motosikletin bakımının yapılmasına ilişkin bilgiler aktarıyoruz.

Motosiklet motorları genellikle tek silindir, çift silindir ve dört silindir olarak ayrılmaktadır. Silindir hacmi arttıkça motosikletlerin bakım maliyetleri de doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Bu yazımızda sizlere motosiklet bakımını tek silindir kara düzen motosiklet üzerinden anlatıyor olacağız.

Reklam

Motosiklet Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Yağ değişimini yapacağımız motosiklet modeli TVS Apache RTR 180‘dir. Bu motosiklet az öncede belirttiğimiz üzere kara düzen bir motora sahiptir. Bu yüzden bakımları oldukça kolay şekilde kullanıcısı tarafından yapılabilir.

TVS Apache RTR 180‘in motor yağını değiştirebilmek için rahat olması açısından alt sakalın vidalarını çıkararak alt sakalı yerinden çıkarıyoruz. Sonrasında resimde de dikkat edeceğiniz üzere motorun alt kısmında yer alan yağ tapasını 17 Anahtar ile açıyoruz. Sonrasında videoda gördüğünüz gibi yağı boşaltıyoruz. Daha sonra yağın iyice boşaldığından emin olduktan sonra (motora hafifçe sağa ve sola meyil verin ama dikkat edin düşürmeyin!) yağ tapasını çapaklardan temizleyerek geri kapatıyoruz. Resimde gördüğünüz yağ çubuğunu yerinden çıkarıyoruz ve bu bölümden yeni yağımızı motorumuza dolduruyoruz.

Gördüğünüz gibi motor yağı değiştirme işlemi oldukça basit. Motosiklet bakımı nasıl yapılır motosiklet yağı nasıl değiştirilir sorularının cevabına bu başlık altında yer verdik.

Motosiklet Yağ Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Motosiklet bakımında en önemli konu olan yağ değişimi kadar yağ filtresinin değişimi de çok önemlidir. Yağ filtresi motor içerisinde dolaşan yağı filtrelemek ile görevlidir. Bu sebepten ötürü motorun çalışması sırasında metallerin birbiri ile sürtüşmesinden oluşan çapakların tekrar motorun içerisine girmesini engeller.Bu çapaklar zamanla yağ filtresi içerisinde birikir ve yağ filtresinin tıkanmasına sebep olur. Tıkanan yağ filtresinden yağ gerekli seviyede geçemeyeceği için motor içerisindeki metal parçalarda aşınma meydana gelecek ve buda zamanla motorun işlevini yerine getirmesine engel olacaktır. Bir başka değişle motorun içerisine yeterli miktarda yağ girmeyeceği için birbirlerine sürtünen parçalar arasında aşınma meydana gelecek ve silindir ve piston gibi motor parçaları zarar görüp çalışamaz hale gelecektir.

Yağ filtresi her motosiklette farklı şekillerde değiştirilir. Kendi kullandığım motorum olan TVS Apache RTR 180 modeli üzerinden yağ filtresi değişimi nasıl yapılır bunu gösterelim. Yağ filtresi değişmeden önce motor yağının boşaltılmış olması gerekir.

Motosikletimizin yağ filtresi sağ tarafta yer alan yağ kontrol çubuğunun üstünde konumlanmaktadır. Resimde işaretli alandaki vidaları sırası ile çıkarıyoruz ve yağ filtresinin bulunuğu yuvanın kapağını çıkarıyoruz. Kapağı yerinden çıkardığımızda karşımızda yağ filtresini göreceğiz. Bu filtreyi elimizle yerinden alarak yuvayı güzelce yağlardan temizliyoruz. Temiz bir bez ile silebilirsiniz. Daha sonra yeni filtreyi yuvaya yerleştirip kapağını güzelce kapatıyoruz. Yağ filtresinin değişimine ilişkin motosikletimizin bir sonraki bakımında detaylı bir video çekeceğiz ve bu yazıya ekleyeceğiz. Görüldüğü üzere yağ filtre değişimi de oldukça kolay bir işlemdir ve herkes tarafından kolayca değiştirebilir. Yağ filtre değişim işlemi de bu kadar olup şimdi bir sonraki aşama olan Motosiklette hava filtresi değişimi nasıl yapılır aşamasına geçelim.

Güncelleniyor

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.