Modem port açma
Modem üzerinde port nasıl açılır?
Reklam

Modem Üzerinde Port Nasıl Açılır?

Merhaba değerli yücebilgi okurları, bu yazımızda modem üzerinde port nasıl açılır, modem üzerinde port açma konularını ele alıyoruz. İnternet server işlemleriyle uğraşan kişiler için adeta can damarı olan modemde port açma işlemini detaylı olarak anlatıyoruz.

Modem üzerinde port açabilmek için modem arayüzüne ulaşmanız gerekir. Arayüze ulaştığınızda menuler içerisibde port veya tetikleme başlıkları altında bir kategori göreceksinizdir. Kategoriye girdiğinizde karşınıza gelen ekranda kullanmak istediğiniz yada açmak istediğiniz port numarasını belirtilen alana girmeniz gerekir. Port numarası girildikten sonra sıra hangi portu hangi ip adresi ile birlikte kullanacağınıza gelir. Burada ise statik olarak atadığınız IP adresini yine ilgili alana yazıyorsunuz ve port açma işlemini bu şekilde tamamlanmış oluyorsunuz.

Modem Port Açmak

Modem üzerinde hangi port hangi kapıyı açar sorusu oldukça merak konusudur. Port numaraları: 80 – 21 – 22 vb. şekilde olduğu gibi sizin kendinize has harici bir port numarası belirleme imkanınızda vardır. Örnek vermek gerekirse FTP hesabına giriş yapabilmek için 21 port numarasına ihtiyaç duyulur. Aynı şekilde bir web server da internet sayfanızın isteğe cevap verebilmesi için yine modeminizin 80 portunun açık olması gerekir. 22 portu ise SSH portu olarak belirlenmiştir. Daha önce söylediğimiz gibi bu port numaralarını kendi isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Fakat değişiklik yapabilmeniz için web server yapılandırma dosyalarında değişiklik yapmanız gereklidir.

Reklam


Modem port açma

Örnek vermek gerekirse, internet sağlayıcınızdan statik ip adresi aldığınızı var sayarsak, evdeki veya iş yerinizdeki bilgisayarınız server olarak kullanmak istediğinizde ihtiyaç duyacağınız port numaraları özellikle 80, 22, 21 ve server yönetim paneli kullanıyorsanız ilgili panelin port numarasıdır. Bu portlar açık olmasa da yerel ağda sisteminize ulaşıp müdahale etmeniz mümkündür. Fakat dışarıdan bir bağlantı gerçekleştirilmek istediğinde eğer portlarınız kapalı ise server yani sunucuya bağlantı gerçekleştiremezsiniz. Evinizde nasıl server kurulumu yapacağınıza dair konuları da merak ediyorsanız “Evde Server Kurulumu” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Devamı geliyor…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.