Modem üzerindeki DSL ışığı yanmıyor sorunu ve çözümü
Modem üzerindeki DSL ışığı yanmıyor sorunu ve çözümü
Reklam
Modem üzerindeki DSL ışığı yanmıyor sorunu ve çözümü
Modem üzerindeki DSL ışığı yanmıyor sorunu ve çözümü

Modem DSL ışığı yanmıyor sorunu ve çözümü

İnternet bağlantısı sağladığınız modem üzerinden bağlantı sorunu yaşıyorsanız muhtemelen sorun modem üzerindeki DSL ışığının yanmıyor oluşundan kaynaklıdır. Modem DSL ışığı yanmıyor sorununun çözümü için ise cevaplar bu yazıda…

Modem üzerindeki DSL ışığı ne anlama gelir?

Modem üzerinde yer alan DSL ışığı internet sinyalinin olup olmadığını gösterir. Eğer hat bağlantısında sorun varsa veya internet sağlayıcı firma tarafından dairenize ait telefon hattına sinyal verilmiyorsa DSL ışığı yanmaz. Bu ışığın yanması aynı zamanda kablolarınızda ve sinyalinizde bir sorun olmadığını gösterir.

Reklam

Modem üzerinde DSL ışığı yanmıyor…

Modeminizin üzerindeki DSL ışığı yanmıyorsa öncelikli olarak sorunun neyden kaynaklandığının tespiti yapılmalıdır. Bunun için öncelikle bina içerisinde yer alan kutudan dairenize gelen kablolarda sorun var mı yok mu kontrol edilir. Eğer kutuda yer alan kablolarda sinyal aktarımında sorun varsa bir elektrikçi ustası yardımıyla kablolar değiştirilir. Kablo değişimi sonrasında tekrar modem üzerinde yer alan DSL ışığı aktif yanar konuma gelir. Eğer sorun bina içerisinde bulunan kablolardan kaynaklı değil ise servis sağlayıcı firmanın dairenize sinyal vermemesinden kaynaklı olabilir. Bir başka ihtimal ise santralden binaya gelen kablolarda sorun olmasıdır. Bu sorunların çözümü için de servis sağlayıcı firmanız ile iletişime geçerek teknik destek talebinde bulunabilirsiniz. Sorun çözüme ulaştığında yine DSL ışığı aktif yani yanar halde olacaktır.

DSL ışığı yanıp sönüyor internet bağlantısı kesiliyor

Modeminizin üzerinde yer alan DSL ışığı yanıp sönüyorsa muhtemelen telefon hattınızda sorun var demektedir. Ev telefonunuzu açık tuttuğunuzda veya konuşma yaptığınız sırada DSL ışığı kesintisiz olarak yanıyorsa kablolarınızı yenilemenizde fayda vardır. Kablonuz yenilediğinizde bile DSL ışığı yanıp sönmeye devam ediyorsa servis sağlayınız ile iletişime geçerek sinyal kalitenizin kontrol ettirmeniz gerekir. Sinyal kalitesi santrale olan uzaklığınız ile doğru orantılı olarak değişir. Yeni yapılan yapılarda fiber optik kablo kullanılması gerekirken bakır telefon kablolarının kullanımına hala devam edilmektedir. Bu durum internet kalitenizi etkilemekle beraber fiber optik internet bağlantısında da olumsuzluk yaşatabilir.

Servis sağlayacıların iletişim numaraları

  1. Türk Telekom İnternet Hizmetleri destek numarası: 444 0 375
  2. Türkcell Süperonline İnternet Hizmetleri destek numarası: 0532 532 00 00​
  3. Vodafone İnternet Hizmetleri destek numarası: 0850 542 0 542
  4. Türknet İnternet Hizmetleri destek numarası: 0212 703 43 71

Modem DSL ışığı yanmıyor sorunu ve çözümü isimli yazımızın sonuna geldik. Sorununuza ilişkin detaylı bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.