Reklam

Akıllı telefon yada tabletlerde hangi ekran panellerini kullanılıyor? Ekran panellerinin ne gibi özellikleri vardır?

TFT LCD – İnce Film Transistör Sıvı Kristal Ekran. TFT LCD tipi ekranlar TV ve bilgisayar monitörlerinde de kullanılır.

QVGA – Çeyrek Video Grafik Dizisi 240 x 320 pikseldir, bu, çoğu eski kullandığımız cep telefonları için standart idi. Bu

Reklam

VGA – Video Grafik Dizisi, daha büyük ekranlı telefonlar için 640 x 480 pikseldir

WVGA – Geniş Video Grafik Dizisi 800 x 480 pixeldir.

 

IPS LCD – LCD, Sıvı Kristal Ekran, yıllardır hayatımızın bir parçası. Mobil cihazların yanı sıra LCD ekranların hemen hemen her bilgisayar monitörüyle ve TV’lerin çoğunda kullanıldığını görüyoruz. Bu ekranlar harikulade sıvı kristallerden yapılırken, birkaç cam bölmesi ve bir ışık kaynağı da gerektirirler. LCD ekranlar bir ekranda bulabileceğiniz en gerçekçi renklerden bazılarını üretir ancak AMOLED ekranın kontrast oranı kadar geniş bir kontrast oranı (daha koyu renkler ve daha parlak ışıklar) sunmaz.

OLED – Organik Işık Yayan Diyot demektir. LED ekran panelleri yeni bir teknolojidir. LCD ekranlar gibi arkadan aydınlatmalı değildir. Daha az enerji tüketimi ile bilinirler.

AMOLED – Aktif Matrix OLED. OLED ekranların geliştirilmiş bir versiyonu olan AMOLED ekranlar, Nokia N8 gibi telefonlarda artık çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çözünürlük oranı cihaza göre değişiklik göstermektedir.

 

Süper AMOLED – Süper AMOLED, dokunmaları tespit eden katmanın üstüne bir katman olmak yerine ekran üzerine entegre edildiği dokunmatik ekranları ifade eder. Bu parlaklığın ve netliğin artmasına yol açar. Samsung Galaxy S ve Note serileri bu ekran tipini kullanmaktadır. LCD IPS ekranlara göre yüzde 10 oranında daha az pil tüketimine sahiptirler. (Siyah arkaplanda LED ışığı yakmadığı için ortalama tahmini bir değerdir)

 

Mobil Retina Ekran – Apple’ın iPhone 4’ünde ilk kez kullanılan Retina Display, çok yüksek bir piksel yoğunluğuna (inç başına piksel sayısı) sahip bir IPS LCD ekran olup çıplak gözle pikselleri ayırt etmeyi zorlaştırıyor ve bu nedenle görünüşte daha yüksek kalite sunuyor.

Ekranlar ile ilgili aralarında kalan diğer birçok çözünürlük ve teknoloji vardır, ancak bu terimler, Mobil cihazların teknik özellikleri incelerken karşımıza sıklıkla çıkan terimlerdir.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.