Milli Yas Nedir?
Milli Yas Nedir?
Reklam
Milli Yas Nedir?
Milli Yas Nedir?

Milli Yas Nedir?

Milli yas nedir? Milli yas bir diğer adıyla ulusal yas, bir ülke halkının büyük bir bölümü tarafından uygulanan yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gündür. Milli yas günlerinde o ülkeden veya başka bir ülkeden önemli bir kişinin veya kişilerin vefat etmesi, cenazesi veya bunların yıl dönümleri sebebiyle devlet hükümetleri tarafından milli yas ilan edilir. Bunlardan farklı olarak facia, kaza, doğal afet, terör saldırıları veya savaş gibi olaylar sonrasında milli yas ilan edilebilir. Genellikle milli yas olan günlerde bayraklar yarıya indirilerek saygı ifade edilir.

Bayraklar Ne Zaman Yarıya İndirilir?

Türk Bayrağı yas alameti olarak 10 Kasım’da yarıya çekilir. Yas alameti olarak Bayrağın yarıya çekileceği diğer haller ve zamanı ülke vatandaşlarına Başbakanlık tarafından duyurulur.

En Son Ne Zaman Milli Yas İlan Edildi?

Dünya ülkelerinden Mısır’da 24.11.2017 Cuma günü cami de gerçekleşen katliam sonrasında 305 kişi hayatını kaybetmişti. Mısır’da camiye yapılan saldırı nedeniyle Türkiye’de bir günlük milli yas ilan edildi. Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, El Ravda Camisi’ne yapılan menfur terör saldırısında hayatını kaybedenlerin acısı nedeniyle bir gün süreyle milli yas ilan edildi. Alınan karar çerçevesinde, bugün güneşin batışına kadar bütün yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilecek. Alınan bu karar çerçevesinde, bugün güneşin batışına kadar bayraklar yarıya indirildi.

Reklam
Reklam

1 Yorum

  1. Milli yasta özel ve kamu kurumları tatil ediliyor mu? Bayraklar yarıya indirildiğine göre en azından memur ve işcilerin de yarım gün çalışması lazım. malum yas tutuluyor. bu hususu da yazsaydınız keşke.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.