macOs İşlemci Sıcaklığı Öğrenmek Brew install hot
macOs İşlemci Sıcaklığı Öğrenmek Brew install hot
Reklam

macOS İşlemci Sıcaklığı Öğrenme 

Merhaba arkadaşlar, bu yazıda sizlere Mac, Macbook, Mac mini, iMac kullanıcılarının işlemci sıcaklarını nasıl görebileceğini anlatacağım. Anlatacağım yöntem ile ücretsiz bir şekilde macOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda işlemci sıcaklığınızı kolaylıkla görebilirsiniz. 

2020 yılında piyasaya sürülen M1 işlemcili bilgisayarlardan bir tanesi olan MacBook Air modelinde fan kullanımı tamamen sonlandırıldı. Öyleki yeni çıkarılan M2 işlemciye sahip MacBook Air modelinde de aynı şekide fan kullanımına yer verilmedi. Bu durum karşısında MacBook Air kullanıcıları işlemcilerinin çalışma sıcaklıklarını merak eder oldu.

MacBook Air üzerinde Final Cut Pro veya Adobe Premiere gibi programlar çalıştırıldığında işlemci sıcaklığı oldukça yüksek değerlere ulaşmakta. Maalesef işlemci herhangi bir fan tarafından soğutulmadığı için yüksek sıcaklık değerlerinde güç kaybına uğramakta. Bu güç kayıpları yaklaşık 10 dakika veya daha kısa süreler sonrasında yaşanmakta. %10 civarında bir güç kaybının uzun soluklu Render işlemlerinde gecikmeye neden olacağı hiç kuşkusuzdur. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki gecenin en sessiz vaktinde dahi en ufak düzeyde fan sesi çıkarmayan bir bilgisayara sahipsiniz. Bunun avantajı da kesinlikle göz ardı edilemez.

Reklam

M1 işlemcili MacBook Air tüm hatları ile incelendiğinde fiyatının hakkını sonuna kadar veren bir bilgisayar olmuş. Lafı fazla uzatmadan dilerseniz şimdi M1 işlemcili MacOs işletim sisteminde sahip Mac, MacBook, Mac mini, iMac gibi cihazlarınızda işlemci sıcaklığını nasıl öğrenebileceğinize geçelim.

MacOs M1 İşlemci Sıcaklığı Öğrenme Ücretsiz

M1 işlemciye sahip bilgisayarınızda herhangi bir ücret ödemeden işlemci sıcaklığınızı ücretsiz bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde M1 işlemcili MacBook bilgisayarınızın işlemci sıcaklığını öğrenebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken programın adı “HOT”. Bu programın gitHub sayfasını yazımızın devamında paylaşacağım. Açık kaynak kodlu bir program olduğunu belirtmeden geçmeyelim ve geliştiricisine minnetlerimizi sunalım.

M1 işlemcili Mac bilgisayarınıza Hot isimli programı kurabilmek için ilk olarak bilgisayarınıza Brew isimli paket yöneticisini kurmanız gerekir. Kurulum hakkında bilgi sahibi olmak için https://brew.sh/index_tr web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Brew paket yöneticisinin kurulumunu tamamladıktan sonra terminal ekranında brew install hot komutunu çalıştırın ve kurulumun tamamlanmasını bekleyin.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Hot programını çalıştırarak Macbook bilgisayarınızın üst Dock alanında işlemci sıcaklığınızı görüntüleyebilirsiniz. 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.