MacBook Air Harici Disk SanDisk ArmorAtd
MacBook Air M1 Harici Disk Tavsiyesi
Reklam

MacBook Air M1 Harici Disk Tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar, MacBook Air M1 cihaza sahip olup 256 GB depolama seçeceği olan modelini kullanıyorsanız bu yazı tam size göre. MacBook Air M1 cihazınızda depolama sıkıntı yaşıyorsanız bu sorunu çözmek oldukça basit. Yapmanız gereken güzel bir harici disk alıp MacBook ile bağlantısını gerçekleştirmek. Bu sayede 256 GB depolama seçeneğine sahip MacBook Air M1 cihazınızın hafızasını ihtiyaç duyduğunuz seviyelere kadar arttırabilirsiniz. Type C bağlantısına sahip harici diskler ile MacBook Air cihazınız oldukça sorunsuz bir bağlantı gerçekleştirecektir. 

Yazıyı kaleme aldığım tarih itibariyle baz model M1 işlemciye sahip MacBook Air cihazın fiyatı 20.999 TL’den başlamaktadır. Depolama ve ram miktarını attırmak istediğinizde fiyat hatrı sayılır miktarda yükselmekte. Öyleki 2 TB depolama seçeceğine sahip bir özelleştirme yapmak istediğinizde fazladan 16.000 TL ücret ödemek zorundasınız. Yani 2 TB depolama ve 8 GB ram belleğe sahip bir MacBook Air 36.999 TL fiyat etiketi ile karşımıza çıkıyor. Ram miktarınıda 16 GB olarak işretlediğimizde 40.999 TL fiyat ödemek gerekiyor. 

Kullanmakta olduğum M1 işlemciye sahip MacBook Air cihazım 16 GB ram belleğe sahip ve 256 GB depolama seçeceğine sahip. 256 GB depolama seçeceğini ise harici disk seçeceği ile 2 TB botuna yükseltmiş oldum. Aslında çok daha az harcama yaparak 2 TB belleğe ve 16 GB ram belleğe sahip bir MacBook Air cihaza sahip oldum. Yalnızca belirtmek isterim ki yazımıza konu harici diskin dosya aktarım hızı 140 Mb/s seviyelerindedir. MacBook Air M1 cihazının kendi depolama belleğinin aktarım hızı ise 3000 Mb/s civarındadır. Dolayısıyla aktarım performansı olarak dahili depolama biriminin hızının ciddi miktarda altında kalmakta. Ancak profesyonel üst düzey olmayan kullanımlarda uygulama çalıştırma, gündelik işlemler ve veri depolama işlemleri için fazlasıyla yeterli olmakta. 

Reklam

Ben 2 TB harici depolama belleğini uygulama kurulumları, web üzerinden veri indirme ve depolama işlemleri, Final Cut Pro ve Pixelamtor Pro uygulamalarını çalıştırma ve bu uygulamalar üzerinden render ve çıktı alma, veri yedekleme gibi işlemler için kullanıyorum. Bahsettiğim işlemler için kusursuz bir performans sunduğunu söyleyebilirim. Aşağıda harici depolama belleğinin aktarım hızlarını görebilirsiniz. 

Sandisk Professional G-Drive ArmorATD 2 TB Type-C İnceleme

Benim kullandığım harici depolama belliği SanDisk Professional G-Drive ArmorATD 2 TB USB 3.1 Type-C modeli. Depolama belleğinin özelliklerine bakacak olursak, 1,5 metre yükseklikten düşmeye ve çarpışmaya karşı dayanıklı, 450 Kg basınca dayanıklı, su ve toz gibi etkenlere karşı dayanıklı bir yapıda karşımıza çıkıyor. Buda MacBook Air bilgisayarınız ile doğada çalıştığınız zamanlarda diskin güvenle kullanılabilmesini sağlıyor. 

SanDisk Professional G-Drive ArmorATD 2 TB USB 3.1 Type-C model harici depolama belleği alüminyum bir kasaya sahip. Dış çevresi ise plastik kauçuk ile kaplanmış vaziyette. Dilerseniz kaplama içerisinden harici belleği çıkartabiliyorsunuz. Kısa süreli veri aktarımlarında ya da kullanımlarında ısınma yaşanmıyor. Uzun sürekli veri aktarımlarında bir miktar ısınma yaşanıyor. Ancak bu ısınma veri aktarım hızının düşmesine neden olmuyor yani performans kaybı yaşatmıyor. Alüminyum kasaya sahip olması nedeniyle sıcaklık dağılımı disk üzerinde başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor. Görece uygun fiyatı ile ulaşılması kolay ve yüksek bir depolama alanına sahip oluyorsunuz.

Harici belliği yalnızca depolama işlemleri için değil, uygulama çalıştırma, oyun çalıştırma işlemleri için de kullandığımı tekrar belirteyim. Bu şekilde MacBook Air M1 cihazımın dahili depolama birimi dolmamış oluyor. Bu da cihazımın belleğinin yaz sil yapılarak ömrünün dolmamasını sağlıyor. SanDisk Professional G-Drive ArmorATD 2 TB USB 3.1 Type-C model harici belleğin fiyatı şuan için N11 sitesinden 1450,59 TL fiyata satılmakta. Kesinlikle tavsiye ederim. 

SanDisk Professional G-Drive ArmorATD 2 TB USB 3.1 Type-C modelinin resimlerini aşağıda görebilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz lütfen paylaşmayı ve beğenmeyi unutmayın. 

SanDisk Professional G-Drive ArmorATD 2 TB USB 3.1 Type-C

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.