Linux Program Kurma
Reklam
Linuxta Program Kurma

Linuxta Program Kurma

Linuxta program kurma işlemi için terminal panelini kullanacağız. Kurmak istediğiniz program veya driver ne ise, programa ait web sitesinden linux sistemine uygun olan sürümünü indiriyoruz.

Ardından indirdiğimiz sürücünün veya programın bulunduğu dizini açıyoruz. Bizim indirdiğimiz xerox yazıcı sürücüsünün dizininde yer alan install.sh isimli dosya kurulum işlemi için kullanacağımız dosyadır.

Linuxta Program Kurma İşlemi

Linux'ta Program Kurma
Linuxta Program Kurma

Yukarıda ki resimde net olarak görülen linux’ta program kurma işlemini gerçekleştireceğimiz dizinin içerisine terminal ile ulaşıyoruz.

Reklam

Kullanacağımız terminal komutları sırasıyla;

  • ls (bulunduğumuzun dizinin içerisindeki alt dizinleri ve dosyaları gösterir)
  • cd uld (cd gideceğimiz dizin uzantısı için kullandığımız komuttur. Uld ise gitmek istediğimiz dizinin ismidir. Kurulum dosyamız uld dizinin içerisinde yer alır. )

Dizin değiştirme işleminde zorlanırsanız Linux sistemlerde dizin değiştirme ilgili yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İlgili yazıda dizin değiştirme işlemleri için gerekli komutlar ve kullanımlarına detaylı olarak yer verilmiştir.

  • sudo chmod +x install.sh (sudo komutu ile root yetkisi alıyoruz. chmod +x komutu ile dosyayı çalıştırılabilir hale getiriyoruz. install.sh ise kurulumunu gerçekleştireceğimiz dosyanın kendisidir.)
  • Tüm bu komutların ardından, karşımıza kurulumu gerçekleştirmek için enter tuşuna basmamız isteniyor. Enter tuşuna bastıktan sonra tuşuna basarak kuruluma onay verdikten sonra kurulum işlemi gerçekleşmiş oluyor.
Linux'ta Program Kurmak
Linux’ta Program Kurma

Aşağıda yer alan video da linux’ta program kurma işlemini izleyebilirsiniz.

Önemli Not: Kurulum aşamasında sistemi üzerinde sudo komutu ile yönetici yetkilerini üstlendiğimiz için, yükleme yapacağımız dosyanın güvenilir yerden veya direk olarak uygulama sahibinin bizzat kendi sitesinden indirilmesi büyük önem taşır. Aksi halde zararlı olacak bir yazılım kurulduğu takdirde sisteminizin çökmesi veya büyük hasar alması kaçınılmazdır. Bilgisayar kullanımı sırasında yönetici yetkisi alınmış hesap ile veya normal hesabın root olarak kullanılması sakıncalıdır. Bilgisayarınız tüm risklere karşı savunmasız hale gelir.

Kaliteli bir kullanım için mutlaka linux eğitimi almanızı, eğitim veren kurumlar bulunmuyorsa kişisel çabalarınız ile kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz. Geleceğin sistemi linux, açık kaynak kodlu ve özgür dağıtım olması nedeniyle güvenilir ve kararlı bir kullanım sunar. Linux kullanan insanların ve toplulukların çoğalması dileğiyle…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.