Linux'ta en iyi php ide programları
Linux'ta en iyi php ide programları
Reklam

Merhaba değerli okuyucular, bu yazımızda sizlerle sırası ile Linux’ta en iyi php ide programlarını paylaşacağız. Linux işletim sisteminde Windows işletim sistemlerinde olduğu gibi çeşitli PHP IDE programları mevcuttur. Bu programlar içerisinde ücretli ve ücretsiz seçeneklere de yer verilecektir. Haydi şimdi birlikte Linux işletim sisteminde en iyi PHP ide programlarına sırası ile bir göz atalım.

PHP Storm

Linux sistemlerde PHP IDE Programları içerisinde ilk sırada ücretli bir PHP IDE Programı olan PHP Storm yer almaktadır. PHP Storm uygulamasının kullanılması için aylık ücretlendirme yapılmaktadır. Ancak üniversite öğrencisi iseniz ücretsiz olarak PHP Storm programından faydalanabilirsiniz.

PHP Storm, bilinen büyük tüm PHP Kütüphanelerini (Frameworks) destekler. Bu sayede kullandığınız PHP kütüphanesine uygun kod yazımında otomatik tamamlama özelliği ile zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Reklam

PHP Storm, bünyesinde HTML 5, CSS, Sass, Less, Stylus, CoffeeScript, TypeScript, Emmet ve JavaScript front-end teknolojilerini de barındırır. Bu sayede bir yandan Back-end teknolojisi olan PHP ile çalışırken diğer yandan Front-end teknolojilerini de tasarımlarınızı yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken IDE üzerinde sürekli dil seçimi yapmanıza gerek kalmadan PHP Storm kendisi otomatik olarak dili tanımlamaktadır.

PHP Storm ile kullandığınız PHP sürümünü seçerek, seçtiğiniz sürüme uygun otomatik kod tamamlama özelliğini aktif edebilirsiniz. PHP IDE programları içerisinde şuan en iyi konumda olan PHP Storm programı zamandan büyük kazanç sağlamanızı sağlıyor. Çok daha fazla özelliklere sahip olan PHP Storm programı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıda yer alan bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Visual Studio Code

Linux sistemlerde PHP IDE Programları içerisinde ikinci sırada ücretsiz bir PHP IDE Programı olan Visual Studio Code yer almaktadır. Visual Studio Code, Microsoft firması tarafından geliştirilmekte olup bilgisayarınız için oldukça az kaynak tüketimine sahiptir.

Visual Studio Code aslında PHP dahil bir çok programlama diline ait IDE görevini üstlenmektedir. Bu sayede Visual Studio Code hem Back-end hem de Front-end kodlama yapmanıza imkan sağlar. Ancak PHP Storm programında olduğu gibi otomatik dil seçimi özelliğine sahip değildir. Yazmak istediğiniz dili seçerek Visual Studio Code üzerinde programlama yapmaya başlayabilirsiniz. Uygun dil seçilmediği takdirde hem kodların renklendirilmesi yapılmamakta hemde otomatik tamamlama özelliği aktif olmamaktadır.

Visual Studio Code ile C++ – C# – CSS – Dart – Dockerfile – F# – Go – HTML – Java – JavaScript – JSON – Less – Markdown – PHP – PowerShell – Python – SCSS – T-SQL ve TypeScript dillerinde programlama yapabilirsiniz.

Visual Studio Code sunduğu eklenti desteği ile ihtiyaç duyduğunuz eklentileri kurmanıza imkan sağlar. Yine bünyesinde barındırdığı git sistemi sayesinde projelerinizi kolaylıkla github gibi sayfalara push edebilirsiniz. Visual Studio Code programı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıda yer alan bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

ATOM Text Editor

Linux sistemlerde PHP IDE Programları içerisinde üçüncü sırada ücretsiz bir PHP IDE Programı olan Atom Text Editor programı yer almaktadır. Diğer IDE programlarından ayrışan en büyük yanı açık kaynak kodlu olmasıdır. Multi platform desteği ile diğer IDE programlarında olduğu gibi Windows, MacOs ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir.

Atom Text Editör aslında PHP dahil bir çok programlama diline ait IDE görevini üstlenmektedir. Bu sayede Atom Text Editor hem Back-end hem de Front-end kodlama yapmanıza imkan sağlar. Atom Text Editor bilgisayarınızın sistem kaynaklarını PHP Storm kadar yüksek miktarda kullanmaz ancak Visual Studio Code kadarda düşük miktarda kullanmaz. Atom Text Editor otomatik tamamlama desteği ile PHP dilinde Kodlama yaparken oldukça kolaylık sağlar. 

Tema (Arayüz) desteği, özelleştirme desteği, paket desteği ile Atom Text Editor zengin bir kullanıcı deneyimi sunar. Atom Text Editor hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıda yer alan bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. 

NetBeans

Linux sistemlerde PHP IDE Programları içerisinde dördüncü sırada ücretsiz bir PHP IDE Programı olan NetBeans programı yer almaktadır. NetBeans hızlı ve akıllı bir IDE olup bir çok programlama diline destek vermektedir. Bu diller arasında PHP, JavaScript, Java, HTML5 ve CSS vardır. NetBeans multi platform desteği ile diğer IDE programlarında olduğu gibi Windows, MacOs ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilir. NetBeans IDE Programının kullanılabilmesi için bilgisayarda JDK kurulu olması gerekir. 

NetBeans ile PHP ile Back-end programlama yaparken diğer taraftan HTML, CSS ve JavaScript ile Front-end tasarım kodlamarını yapabilirsiniz. NetBeans programı kaynak tüketimi olarak Atom Text Editor ve Visual Studio Code programlarından daha fazla kaynak tüketmektedir. Bu nedenle Php Storm programında olduğu gibi NetBeans programında da ortalama seviyede konfigrasyona sahip bir bilgisayara sahip olmanız yararınıza olacaktır. 

NetBeans diğer IDE programlarında olduğu gibi eklenti desteğine sahiptir. Bu eklentiler arasında CSV Editor, Color Codes Preview gibi eklentiler de mevcuttur. NetBeans hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için aşağıda yer alan bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. 

Sonuç

PHP IDE programları içerisinde ilk sırada PHP Storm programı yer almaktadır. İlk sırada yer almasının başlıca nedenlerinden bir tanesi açıklamalı otomatik tamamlama özelliği ve PHP sürümüne göre otomatik tamamlama özelliğidir. Ayrıca manual bir seçim yapmanız gerek kalmadan PHP Storm otomatik dil algılama yaparak CSS, HTML veya JavaScript kodu fark etmeden otomatik olarak dil tanımlama işlemi yapabilmektedir. Bu sayede kodlama sırasında dikkatiniz dağılmadan hem backend hemde frontend kodlama işlemlerinizi yapabilirsiniz. PHP Storm tüm bunların yanında popüler PHP FrameWorks (Laravel, Symfony vb.) kütüphanelerine de destek vermektedir. Profesyonel düzeyde PHP programlama dili ile kodlama yapan geliştiricilerin mutlaka kullanması gereken IDE PHP Storm’dur. 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.