Linux Yazıcı Kurulumu ve Sürücü Yüklenmesi
Reklam
Linux Yazıcı Kurulumu
Linux Yazıcı Kurulumu

Linux Yazıcı Kurulumu ve Sürücü Yükleme

Linux yazıcı kurulumu ve sürücü yükleme için ihtiyacımız olan ilk ve en önemli şey CUPS (ağda ve yerelde yazıcı yönetim sistemi) kurulumunun yapılmasıdır. Linux yazıcı kurulumu için detaylı bir anlatım yaptık. Bu anlatımın sonunda ise sahip olduğunuz yazıcı sürücüsünün kurulumuna yer verdik.

Linux Yazıcı Kurulumu

Linux sistemler üzerinde, yazıcı kurulumu ve yazıcı yönetimi için kullanacağımız CUPS sisteminin kurulumuyla ilgili gerekli olan terminal komutlarına aşağıdaki tabloda yer vermiştir. Bkz. Ubuntu, Arch, Fedora ve FreeBSD için linux yazıcı kurulumu komutları. Görsel anlatım ise Arch üzerinden gerçekleştirilecektir.

Linux Yazıcı Kurulumu için gerekli komutlar
Ubuntu # sudo apt install cups
Arch # sudo pacman -S cups
Fedora # dnf install cups cups-lpd cups-pdf
# systemctl enable cups.server
# systemctl enable cups-lpd.socket
# systemctl start cups.server
FreeBSD # pkg install cups

Arch linux kullanıcıları yazıcı kurulumu için Pamac paket yöneticisini kullanarak yazılım merkezinden resimdeki paketlerin kurulumunu gerçekleştirebilirler.

Reklam
linux yazıcı kurulumu cups

Yukarıda tabloda yer verdiğimiz komutlar ile sisteminize uygun olan terminal komutlarını kullanarak yazıcınızın çalışması için gerekli olan CUPS paketinin kurulumunu yapmanız gerekir. Kurulum işlemi tamamlandığında aşağıdaki komutlar ile yazıcı servisini bilgisayar açılışında aktif ediyoruz.

# sudo systemctl enable org.cups.cupsd.service
# sudo systemctl start org.cups.cupsd.service

Yukarıda ki komutlar ile yazıcı servisi aktif edildikten sonra internet tarayıcısında https://localhost:631 bağlantısını açıyoruz ve açılan ekranda aşağıda bulunan resimde ki CUPS yazıcı yönetim ekranına ulaşıyoruz.

localhost:631 yazıcı ekranı

Sorunsuz şekilde bu ekrana ulaşmış iseniz linux yazıcı kurulumu işlemi başarıyla tamamlanmış demektir.

Linux Yazıcı Sürücüsü Yükleme

Linux sistemi genel olarak tüm yazıcıların sürücülerini barındırır şekilde gelir. Fakat nadirde olsa tanınmayan yazıcılarla karşılaşabiliyorsunuz. Bu gibi durumlarda yazıcı sağlayıcı firmanın web sitesinde yer alan linux için yazılmış sürücülerini (driver) kullanmak gerekiyor. Linux yazıcı sürücüsü (driver) kurulumu içinde Linux’ta program kurma bağlantısına göz atabilirsiniz.

Linux yazıcı sürücüsü kurulumu da tamamlandıktan sonra yazının devamında bulunan resimlerde sisteme yazıcı ekleme aşamalarını görebilirsiniz.

NOT: https://localhost:631 sunucusu yazıcı eklemek için sizden yönetici adı ve şifre isteyecektir. Giriş için root kullanıcı adını ve şifresini kullanmanız gerekir.

linux yazıcı cups giriş ekranı
linux bulunan yazıcı listesi
Linux yazıcı ekleme tamamlandı

Linux Xerox yazıcı sürücü (driver) kurulumu da başarıyla tamamlanmış oldu ve artık kullanıma hazır çalışır şekilde sizden yazdırma emirlerini bekliyor.

Bir makalemizin daha sonuna geldik, sorun yaşadığınız yerler olduğu takdirde yorum kısmına yorum bırakarak destek alabilirsiniz.

 

Reklam

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.