Linux VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?
Reklam

Linux VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Merhaba değerli linux severler, linux vpn kurulumu nasıl yapılır konusu sıkça aranan bir konu olup, bu yazıda sizlere detaylı bir şekilde linux sistemlerde VPN kurulumunun nasıl yapılacağını anlatacağız.

VPN Nedir?

VPN internet bağlantımızın, dünya üzerindeki farklı ağlara bağlanmasını sağlayan internet teknolojisidir. VPN teknolojisi, VPN hizmeti sağlayıcıları tarafından farklı ülkelerde mevcut konumda bulunan ağlarına bağlanmanıza olanak sağlar. Bu sayede internette gezinti yaparken konumunuzu gizleyebilir ve güvenli bir şekilde internette sörf yapabilirsiniz.

VPN Nasıl Kurulur?

VPN kurulumu için OpenVPN uygulamasını kullanacağız. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Vpn kurulumunu yapacağımız sistem Manjaro işletim sistemi olacak. Anlatım bu işletim sistemi üzerinden yapılacak olup, kendi kullandığınız işletim sistemine göre yapılandırma işlemlerini yapmanız gerecektir.

Reklam

Öncelikli olarak OpenVPN adresine giriyoruz ve Linux sistemler için uygun olan sürümü indiriyoruz. Kullandığınız sistemlerde yazılım merkezi yer alıyorsa yazılım merkezi aracılığı ile de linux için vpn uygulamasını kurabilirsiniz.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Linux VPN bağlantısı için kullanacağımız adres olan VPNBook sitesine giriş yapıyoruz. Ardından sunucu 1 ve sunucu 2 olarak adlandırılan ücretsiz sunucuların yapılandırma dosyalarını indiriyoruz.

İndirdiğimiz .zip dosyasını ev dizinine çıkartıyoruz ve dizin içerisine girerek terminal komut penceresini açıyoruz ve “openvpn –config vpnbook-euro1-tcp443.ovpn” komutunu giriyoruz.

Komutu girdiğimizde bizden kullanıcı adı ve şifre girmemizi isteyecek. Kullanıcı Adı: vpnbook şifre: wzxm337 olarak belirlenmiştir.

Linux OpenVPN yapılandırma

Bu bilgiler ile vpn sunucusuna giriş yaparak Linux Vpn kurulum işlemini tamamlamış ve kullanıma hazır hale getirmiş oluyoruz. “openvpn –config vpnbook-euro1-tcp443.ovpn” komutu girildikten sonra kullanıcı adı ve şifre girişi ile giriş yaptığımızda hata verirse girdiğimiz komutun başına “sudo” komutunu ekleyerek yönetici yetkileri komutu işleme sokuyoruz ve bağlantımızı gerçekleştiriyoruz.

Linux vpn kurulumu nasıl yapılır, Vpn bağlantımızı sonlandırmak için terminal ekranını kapatmamız yeterlidir. Terminal ekranında başka işleriniz var ise “ctrl+c” kombinasyonu ile sadece kullanımda olan komutu sonlandırabilirsiniz.

Bu sunumda görüldüğü üzere, VPN kurmak biraz zahmetli bir iş. Eğer ki bu zahmetle uğraşmamak ve uygun fiyata vpn satın almak istiyorsanız, en ucuz vpnlerin değerlendirildiği incelemeye göz atabilirsiniz.

Değerli okurlar linux vpn kurulumu nasıl yapılır anlatımımızın sonuna geldik bir başka yazıda buluşmak üzere selamlar… Kurulum işleminde hata aldığınız yerler olursa yorum bölümden yardım alabilirsiniz.

 

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.