Reklam
Linux Visual Studio Code Kurulumu Nasıl Yapılır

Linux Visual Studio Code Kurulumu Nasıl Yapılır?

Linux üzerinde Visual Studio Code Kurulumu yapabilmek için linux sisteminiz üzerinde root yetkisine sahip olmanız gerekir. Root yetkisine sahip bir kullanıcı hesabına sahipseniz Linux sisteminize Visual Studio Code kurulumun yapabilirsiniz.

İlk olarak Visual Studio Code adresine giriş yapıyoruz. Bu sayfadan kullanmakta olduğunuz Linux sistemimize uygun olan versiyonu seçerek indiriyoruz.

NOT: Debian, Ubuntu ve türevleri işletim sistemi kullanan kullanıcılar .deb uzantılı olan sürümü indirecekler. Fedora, CentOs ve türevleri işletim sistemini kullanan kullanıcılar .rpm uzantılı olan sürümü indirecekler. Arch Linux vb. dağıtıma sahip kullanıcılar ise Visual Studio Code’nin .tar.gz uzantılı sürümünü indirecekler.

Reklam

Kullanmakta olduğumuz Linux sistemimize uygun olan Visual Studio Code’nin sürümünü indirme işlemini tamamladığımızda, kurulum için aşağıdaki adımları izliyoruz. (Ubuntu yazılım merkezi kullananlar kullancılar için; .deb uzantılı paketi indirdiğimizde paket üzerine çift tıklayarak yazılım merkezi üzerinden kurulum işlemini tamamlayabiliriz.)

Debian Linux kullanan kullanıcıların .deb uzantılı Visual Studio Code paketini yükleyebilmeleri için aşağıdaki kodu terminal ekranına yazmaları yeterlidir.

sudo dpkg -i /dosya_yolu/klasor_adi/code_1.38.1-1568209190_amd64.deb

Fedora veya CentOS Linux kullanan kullanıcıların .rpm uzantılı Visual Studio Code paketini yükleyebilmeleri için aşağıdaki kodu terminal ekranına yazmaları yeterlidir.

sudo rpm -ivh /dosya_yolu/klasor_adi/code_1.38.1-1568209190_amd64.deb

.deb paketini veya .rpm paketini desteklemeyen herhangi bir Linux işletim sistemini kullanan kullanıcıların .tar.gz uzantılı Visual Studio Code paketini indirerek, indirilen code-stable-1568209119.tar.gz isimli paketin üzerine sağ tıklayarak “buraya çıkart” demeleri gerekir. Bu işlemin ardından .tar.gz uzantılı paketin içeriği klasör olarak bulunduğunuz dizin içerisine çıkartılmış olacaktır. Bu aşamada yapmanız gereken ise terminal ekranına açarak aşağıdaki komutu girmektir.

sudo ./visual-studio-code-dizin-yolu/code
Linux Visual Studio Kurulum Tamamlandı

Linux işletim sistemleri üzerinde Visual Studio Code kurulum işlemi tamamlanmış oldu. Kurulum sırasında takıldığınız, hata ile karşılaştığınız yerler olduğu takdirde bu yazı altına yorum bırakarak sorularına cevap bulabilirler.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.