Linux VirtualBox USB Paylaşımı Sorunu ve Çözümü
Linux VirtualBox USB Paylaşımı Sorunu ve Çözümü
Reklam

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Linux sistemlerde VirtualBox programında USB Paylaşımı Sorunu ve Çözümünü anlatıyoruz.

VirtualBox programını kullanırken sanal makineye ana bilgisayarda bağlı bulunan USB aygıtını göstermek istediğinizde VirtualBox programı No USB devices available in VirtualBox (USB Aygıtı Bulunamadı) şeklinde uyarı vererek USB aygıtını görmemektedir. Bu sorunun çözümü için ise yapılacak olan işlem oldukça kolaydır.

Linux sistemlerde VirtualBox USB Paylaşım Sorunu Çözümü için ilk olarak yapmanız gereken şey kullanıcı hesabınızı vboxusers grubuna dahil etmektir. İkinci yapmanız gereken ise VirtualBox programı için gerekli olan eklentiyi VirtualBox programına aşağıda anlatıldığı gibi eklemek olacak. Bu işlemler sonrasında sisteminizi yeniden başlatarak VirtualBox programı üzerinde ana makine üzerinden sanal makineye USB paylaşımını başarıyla yapabilirsiniz.

Reklam

VirtualBox USB Paylaşım Sorunu Çözümü

<no devices available>

Linux sistemlerde VirtualBox programı üzerinden sanal makinede kurulu olan işletim sistemine USB cihazı paylaşımı yapmak istediğinizde yukarıda yer alan hatayı alma ihtimaliniz oldukça yüksek. Yukarıdaki uyarı yerine USB Cihazlarınızı görmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Kullanıcı hesabınızı vboxusers grubuna dahil etmek için aşağıdaki terminal komutunu kullanın.

Daha sonra aşağıda yer alan VirtualBox Extension Pack dosyasını indirerek VirtualBox -> Tercihler -> Uzantılar bölümü üzerinden kurulumunu görsel olduğu gibi gerçekleştirin.

Artık VirtualBox üzerinden çalıştırdığınız sanal makinede USB Paylaşımı yapabilirsiniz.

sudo adduser $USER vboxusers

VirtualBox Extension Pack 11/05/2021 tarihi ile güncel sürüme sahip olup, daha ileri tarihlerde bu yazıyı okuyorsanız lütfen VirtualBox Downloads internet sayfasını ziyaret ederek güncel VirtualBox Extension Pack sürümünü indirin.

Linux VirtualBox USB Paylaşımı Sorunu ve Çözümü isimli yazımızın sonuna geldik. Başka bir yazıda buluşmak dileğiyle….

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.