Reklam

Linux Virtualbox Kurulumu

Linux Virtualbox kurulumu nasıl yapılır, nasıl çalıştırılır bu yazıda ele alıyoruz.

Linux sistemler üzerinde kurulum yapmak adına çok fazla kaynak bulunmuyor işte bu yüzden sizler için Linux üzerinde Virtualbox kurulumunu yapacağız. Aşağıda yer alan linkten tüm Linux sistemlerinde çalışmak üzere hazırlanmış olan Virtualbox’un kurulum dosyasını indiriyoruz.

Linux Virtualbox 5.2.6 İndir

Reklam

Dosya indirme işlemini gerçekleştirdikten sonra, indirilen dosya konumuna erişiyoruz ve terminal ekranını açıyoruz. Terminal ekranında sırası ile aşağıdaki komutları yazıyoruz;

sudo chmod +x dosyaadi.run
sudo ./dosyaadi.run

Yukarıda yer alan komutları sırası ile uyguladığımız da Linux sistemimiz üzerinde Virtualbox kurulumu tamamlanmış oluyor. Yazımızın alt kısmında Linux virtualbox kurulumuna ilişkin ekran görüntülerini bulabilirsiniz.

Linux Virtualbox Kurulumu

Virtualbox Nedir?

Virtualbox sanal kutu (makine) olarak isimlendirilir. Virtualbox, kullanmakta olduğunuz işletim sistemi üzerinde, format atmaya ihtiyaç duymaksızın sanal bir sistem kurmanıza yardımcı olur. Bu sayede yeni çıkan Linux sürümlerini veya windows sürümlerini Virtualbox üzerinde kullanarak test edebilirsiniz. Geniş ve detaylı bilgi için farklı kaynaklara göz atabilirsiniz.

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.