Linux steam Türkçe yapma
Linux steam Türkçe yapma
Reklam
Linux steam Türkçe yapma
Linux steam Türkçe yapma

Linux Steam Türkçe Yapma Türkçe Karakter Sorunu

Steam, Linux platformuna verdiği destek ile Linux üzerinde bulunan oyuncuları büyük ölçüde mutlu etmiş ve pek çok oyunu kullanıcılar ile buluşturmuştur. Fakat Linux Steam Türkçe yapma Türkçe karakter sorunu ve çözümü hakkında yeterli kaynak maalesef yok denecek kadar az. Bu yazıda sizler için linux steam Türkçe yapma Türkçe karakter sorunu çözümüne ilişkin bilgilere yer veriyoruz.

Steam karakter gözükmeme sorunu sistem üzerinde gerekli fontların yüklü olmaması halinde meydana geliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta home/kullanıcı_adı dizininde yer alan .fonts klasörünün içerisine gerekli olan fontları yüklemektir. Şayet ilgili dizin içerisinde oluşturulmuş .fonts dizini yok ise dizinin sizin tarafınızdan oluşturulması gerekir.

Steam için gerekli olan fontları atacağınız .fonts dizininin oluşturma işlemini dosya yöneticisi üzerinden yapabileceğiniz gibi terminal üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutları girmeniz yeterlidir.

Reklam
cd home
cd kullanici_adi
mkdir .fonts

.fonts dizinin hedef yolu;

home/kullanıcı_adi/.fonts

Linux Steam Fontları

Steam Türkçe karakter sorununun çözümü için gerekli olan fontları aşağıdaki bağlantıya tıklayarak sisteminize indirebilirsiniz. İndirme işlemi tamamlandığında yukarıda anlattığımız gibi fontları .fonts dizinin içerisine atıyoruz. Steam uygulamamızı yeniden başlatıyoruz ve karakter sorununun ortadan kalkmış olduğunu görüyoruz.

https://support.steampowered.com/downloads/1974-YFKL-4947/SteamFonts.zip

Steam Komutları

Steam kurulumunu gerçekleştirdiniz ve tıkladığınızda steam açılmıyorsa aşağıda ki komutu terminal ekranına girerek uygulamayı çalıştırın.

LC_ALL=C steam

Uygulama açıldığında Steam’ı Türkçe yapmak için yukarıda anlatılanları uygulamanız yeterlidir. İyi oyunlar…

Reklam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.